Reklama

Ładowanie...

Mały saper z Kambodży

Mały saper z Kambodży

28.09.2020
Czyta się kilka minut
Nazywa się Magawa. Szczur Magawa. Ma siedem lat, na koncie wykrytych 39 min lądowych i 28 niewybuchów, a od ubiegłego tygodnia – także złoty medal za „odwagę i poświęcenie służbie, która ratuje życie ludzi”.
APOPO.ORG
K

Kambodżańska armia od dawna wykorzystuje tresowane szczury do szukania min i innych niebezpiecznych pozostałości po amerykańskich bombardowaniach z okresu konfliktu na Półwyspie Indochińskim oraz po wojnie domowej z 1975 r., w wyniku której władzę w kraju przejął reżim Czerwonych Khmerów. W statystykach wypadków spowodowanych eksplozjami min i niewypałów Kambodża od lat plasuje się w czołówce: liczba amputacji kończyn po eksplozjach przekroczyła już 40 tys. Organizacja Cambodian Mine Action Centre szacuje, że na terenie kraju, zwłaszcza na obszarach wiejskich, nadal może zalegać ok. 6 mln min i niewybuchów.

Magawa (na zdjęciu z medalem) został wyszkolony przez belgijską organizację pozarządową APOPO, która przyucza szczury do wykrywania min i groźnych chemikaliów. ©℗

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]