Jeśli nie zaczniecie traktować poważnie klimatu, dzieci was rozliczą

To mówi GRETA THUNBERG, jedna z naszych bohaterek 2018.

Reklama

Jeśli nie zaczniecie traktować poważnie klimatu, dzieci was rozliczą

Jeśli nie zaczniecie traktować poważnie klimatu, dzieci was rozliczą

24.12.2018
Czyta się kilka minut
To mówi GRETA THUNBERG, jedna z naszych bohaterek 2018.
HANNA FRANZEN / REUTERS / FORUM
W

W dzień dziecka, 1 czerwca, zaprasza się przedstawicieli dzieci na sejmowe trybuny i symbolicznie przekazuje im władzę. Po dobie wszystko wraca do normy, bo przecież dzieci i ryby głosu nie mają. Z Gretą Thunberg, 15-letnią aktywistką klimatyczną, jest inaczej. Nie oglądając się na konwenanse, młoda Szwedka patrzy głęboko w oczy liderom cywilizowanego świata i zapowiada, że wszystkich ich pogoni rewolucja.

Usłyszeliśmy o niej w kwietniu, kiedy zamiast pójść do szkoły, urządziła strajk przed siedzibą Riksdagu. Domagała się od państwa realizacji obietnic z porozumienia paryskiego, a więc redukcji emisji CO2, a także poważnego traktowania spraw środowiska w debacie. Początkowo w pojedynkę
oblegała parlament codziennie, potem szkołę porzucała tylko w piątki. Rodzice nie popierali jej buntu, ale nie zamierzali wchodzić w drogę obywatelskiemu nieposłuszeństwu. Tym bardziej że u Grety zdiagnozowano spektrum autyzmu i, jak sama przekonuje, mówi raczej rzadko, tylko wtedy, gdy uważa to za konieczne. W październiku napisał o niej „New Yorker”, w listopadzie wystąpiła na forum innowatorów TedxStockholm, w grudniu przemawiała do rozsądku politykom obecnym na konferencji COP24 w Katowicach.

„Jeśli nie umiecie znaleźć rozwiązań w obowiązującym systemie, to znaczy, że trzeba zmienić system” – mówiła. Z jej słów wynikały rzeczy dla każdego dziecka oczywiste: że gospodarka nie może rosnąć wiecznie, a nasza chciwość to zguba dla jej pokolenia. I dopóki tego nie zrozumiemy, świat bez emisji gazów cieplarnianych będzie utopią. „Jesteśmy tu, żeby powiedzieć wam, że nadchodzi nowe. Niezależnie od tego, czy się wam to podoba, czy nie” – dodała.

Pożegnała ją burza braw. Zupełnie jakby była uczestniczką talent show i właśnie przeszła do kolejnego etapu. Widać adresat nie dorósł do przesłania wkurzonej nastolatki. Ale kto słucha Grety z należytą uwagą, nie ma wątpliwości, że za to, czego dziś nie robimy, wszystkie nasze dzieci, ofiary naszej indolencji, będą mieć dla nas wyłącznie trybunały. ©


CZYTAJ SPECJALNY SERWIS „TYGODNIKA”: GLOBALNE OCIEPLENIE –  PYTANIA O NASZĄ PRZYSZŁOŚĆ >>>

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz, wychowanek „Życia Warszawy”, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. Autor krajoznawczego zbioru esejów „Hajstry. Krajobraz bocznych dróg” (Wyd. Czarne 2017), za który...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

nie traktujcie swoich dorosłych czytelników, jakby byli autystycznymi piętnastolatkami.

Eksploatacja i w konsekwencji zanieczyszczenie planety jest immanentną cechą systemu neoliberalnego. Należałoby zmienić całkowicie paradygmat myślenia i to w kategoriach globalnych. Kto i dlaczego ma to zrobic? I tylko ze strachu, to za mało. Raczej należy się spodziewać jakiś trzeciorzędnych, lecz mocno medialnie nagłaśnianych, ruchów. A poza tym nic się nie zmieni.

na tę Pańską próbę zakwalifikowania ich do "neoliberałów"
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]