Reklama

Makowe Widmo

Makowe Widmo

30.01.2006
Czyta się kilka minut
Jak to jest - nie dożyć własnego czasu? Tak mocno naznaczyć go sobą, a jednocześnie nie zdążyć samemu rozkwitnąć? Urodzony pod Kielcami malarz o brzmiącym z francuska nazwisku na weselu w Bronowicach był już tylko Widmem.
Ludwik de Laveaux, "Praczki", 1889
L

Ludwik de Laveaux zmarł jako dwudziestosześciolatek w 1894 roku na galopujące suchoty. Do legendy Młodej Polski wszedł dzięki Stanisławowi Wyspiańskiemu, niemal rówieśnikowi, któremu tę magiczną datę udało się przekroczyć o niecałą dekadę. Widmo z "Wesela", narzeczony Marysi Mikołajczykówny, najmłodszej z trzech sióstr, w których kochali się artyści, osobowość nadwrażliwa i chłopięca. Potomek Lotaryńczyka, który w XVIII wieku przyjechał do Polski w ucieczce przed konsekwencjami nielegalnego pojedynku. Ale czy malarz?

Na to pytanie próbuje odpowiedzieć wystawa w Kamienicy Szołayskich, oddziale krakowskiego Muzeum Narodowego, w którym mieści się też stała ekspozycja poświęcona Wyspiańskiemu. To druga w historii indywidualna prezentacja twórczości Ludwika de Laveaux. Pierwsza odbyła się w 1919 roku w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych.

...
7510

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]