Reklama

Machnów idzie na siew

Machnów idzie na siew

28.12.2020
Czyta się kilka minut
Pod koniec PRL-u Państwowe Gospodarstwa Rolne zatrudniały tylu ludzi, co górnictwo. 30 lat temu zaczął się proces ich likwidacji.
Żniwa w PGR-ze pod Tomaszowem Lubelskim, lata 60. XX w. Fot. MUZEUM REGIONALNE W TOMASZOWIE LUBELSKIM
J

Jechaliśmy z mężem na szparagi do Niemiec, bo nie było czym domu ogrzać. To był koniec lat 90. Nie chcieliśmy się wtedy przyznać, że my z PGR-u. Czemu? A to pani nie wie, co o pegerusach w gazetach pisali? Że pijacy, dziecioroby, że kraść się nauczyli i robić im się nie chce. Jeszcze by nas na te szparagi nie wzięli… – wspomina Jolka i prosi, żeby, broń Boże, nie podawać jej nazwiska.

Artykuły, które po 1989 r. publikowały polskie media, utrwaliły w społeczeństwie obraz pegeerowskich osiedli jako miejsc zaniedbanych i biednych, dotkniętych alkoholizmem. Często prezentowano pogląd, że „pegerusy” są sami sobie winni. Bo przecież wszystko zależy od człowieka, wystarczy wziąć sprawy w swoje ręce. Gdy w Polsce rodził się kapitalizm, mało kto dostrzegał, że w tym nowym świecie nie wszyscy dostali równe szanse.

Byłam szczęśliwa

Pieniądze zarobione wtedy w Niemczech...

27956

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Należy się odznaka "Zasłużona dla Rolnictwa". W pierwszym odruchu na podsumowanie przyszła mi na myśl Polska Kronika Filmowa z okresu PRL, ale że autorka sama powołuje się na materiały PKK, więc jest weselej niż sądziłem. Dzisiejszy student dziennikarstwa usposobiony romantycznie do minionej epoki z racji jej waloru przeszłego i przeżytego może cieszyć się że każdy pozytywny aspekt funkcjonowania PRL jest podparty bogactwem źródłowych przykładów sfilmowanych i z pięknym uczuciem zaprezentowanych przez PKK. P.S. Jedna uwaga do Autorki. Pisze Pani, że media po 1989 utrwaliły stereotypowy wizerunek PGR. Z czego niby miały utrwalić? Przecież przez cały okres PRL media kreowały pozytywny, konstruktywny wizerunek PGR. Z czego więc utrwalił się negatywny "stereotyp"? Może młodszym czytelnikom TP należy się komentarz rzeczowy?

Ale górnicy umieli wykorzystać trzonki od kilofów i opony,a ci nie mieli ani przywódcy, ani opon. Potem pojawił się Lepper i uratował przed zdziadzieniem i rolników indywidualnych. Szkoda, że takiego nie było wśród pegerowców.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]