Reklama

Krótka historia Wolności

Krótka historia Wolności

27.02.2007
Czyta się kilka minut
Blok stoi dziesięć kilometrów od ukraińskiej granicy, za lasem, w którym dzieciom ze wsi Pidłub objawiła się Matka Boska.
Resztki zabudowań po PGR /fot. P. Kędzierski
D

Dawniej był tu pegeer. Tysiąc hektarów zboża, trzy tysiące świń, sto krów, 750 byków. I jeden blok: za świętą figurką, koło czworaków. Samotny, trzypiętrowy. Podczas ostatniego remontu pomalowano go w szerokie, poprzeczne pasy: białe i brudnoróżowe. Na dachu jeżą się anteny, w oknach na klatce schodowej ktoś powiesił krótkie firanki.

Zaraz za blokiem ciągną się wielkie, odrapane ruiny chlewni. Przed nim, przy zjeździe z szosy, stoi figurka Matki Boskiej. Jak wieje wiatr, szarpie kolorowymi wstążkami.

Na żwirze przed wejściem do bloku parkują trzy stare zachodnie samochody.

- Jak ktoś nie miał mieszkania, przyjeżdżał tu i z miejsca wchodził do lokalu: trzy pokoje, kuchnia, łazienka, 82 metry - Józefa Nizierska, z głową w krótkich, ciemnych loczkach, chowa się w przedsionku blokowej klatki. Zaraz zacznie padać grad.

...
16520

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]