Reklama

„Łukanomika” się chwieje

„Łukanomika” się chwieje

13.09.2011
Czyta się kilka minut
Rozpada się system państwa opiekuńczego, dotąd będący fundamentem władzy prezydenta Aleksandra Łukaszenki. Ale alternatywy nie widać.
J

Jeszcze niedawno wydawało się, że na Białorusi za chwilę "coś" się zacznie. W sklepach półki zaczynały świecić pustkami, a ludzie zdobywali się na odwagę, by brać udział w milczących protestach. Nie, nie opowiadali się za konkretną partią - na ulice pchał ich kryzys. A tymczasem prezydent Aleksander Łukaszenka rwał włosy z głowy, bo po rozpędzeniu protestów w grudniu 2010 r. kredytów odmawiały mu Rosja i Zachód.

Kraj popadł w klasyczną spiralę zadłużenia. Dziś ujemne saldo handlu zagranicznego wynosi 7 mld dolarów, inflacja bije rekordy. Białorusini czują, że grunt usuwa im się spod nóg: upada mit opiekuńczego państwa Łukaszenki, który przez 17 lat zapewniał reżimowi poparcie. Ale szukając porównań, Białorusini nie patrzą na Zachód, lecz w stronę Ukrainy i Rosji. Wiedzą, że może być gorzej; bo co z tego, że w Rosji zarabia się lepiej, jeśli państwo dawno...

9735

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]