Reklama

„Łukanomika” się chwieje

„Łukanomika” się chwieje

13.09.2011
Czyta się kilka minut
Rozpada się system państwa opiekuńczego, dotąd będący fundamentem władzy prezydenta Aleksandra Łukaszenki. Ale alternatywy nie widać.
J

Jeszcze niedawno wydawało się, że na Białorusi za chwilę "coś" się zacznie. W sklepach półki zaczynały świecić pustkami, a ludzie zdobywali się na odwagę, by brać udział w milczących protestach. Nie, nie opowiadali się za konkretną partią - na ulice pchał ich kryzys. A tymczasem prezydent Aleksander Łukaszenka rwał włosy z głowy, bo po rozpędzeniu protestów w grudniu 2010 r. kredytów odmawiały mu Rosja i Zachód.

Kraj popadł w klasyczną spiralę zadłużenia. Dziś ujemne saldo handlu zagranicznego wynosi 7 mld dolarów, inflacja bije rekordy. Białorusini czują, że grunt usuwa im się spod nóg: upada mit opiekuńczego państwa Łukaszenki, który przez 17 lat zapewniał reżimowi poparcie. Ale szukając porównań, Białorusini nie patrzą na Zachód, lecz w stronę Ukrainy i Rosji. Wiedzą, że może być gorzej; bo co z tego, że w Rosji zarabia się lepiej, jeśli państwo dawno...

9735

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]