Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Lewica przeciw Bolszewikom

Lewica przeciw Bolszewikom

17.10.2017
Czyta się kilka minut
Polska lewica niepodległościowa krytykowała komunizm, a jej działacze płacili za to życiem. Warto o tym pamiętać w setną rocznicę bolszewickiego puczu, gdy wszelką lewicowość i sowieckie zbrodnie wrzuca się do jednego worka.
Oddział polskich robotników-ochotników uzbrojonych w kosy wyrusza na front wojny polsko-bolszewickiej, 1920 r. ULLSTEINBILD / BEW
S

Sto lat temu wydarzyło się „dziesięć dni, które wstrząsnęły światem”, jak rewolucję październikową – albo inaczej: bolszewicki przewrót, który obalił demokratyczny rząd Rosji – nazwał amerykański komunista i reporter John Reed.

W Polsce krytyka komunizmu służy dziś coraz częściej dezawuowaniu całej lewicowej ideologii, tradycji i działalności. Tymczasem w Polsce bolszewizm znalazł wielu radykalnych krytyków właśnie w głównym nurcie polskiej lewicy. Niemal zaraz po tamtych „dziesięciu dniach” i potem przez długie kolejne lata piętnowała ona bolszewizm.

Spaliliśmy Szlisselburg

W rewolucji, która w lutym-marcu 1917 r. doprowadziła do powstania pierwszego demokratycznego rządu w dziejach Rosji i abdykacji cara, wzięło udział wielu działaczy niepodległościowej Polskiej Partii Socjalistycznej.

Jak wspominał Jan Libkind, działacz PPS, „od schyłku...

19582

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]