Reklama

Ludożeria

Ludożeria

25.03.2019
Czyta się kilka minut
Ponieważ każda okazja, by się napić, jest dobra, znakomicie pamiętamy ogłoszenie wyników referendum w sprawie wejścia Polski do Unii Europejskiej.
B

Braliśmy naonczas udział w naprędce i pokątnie zorganizowanym bankiecie, w gronie szalenie ścisłym ludzi gibkich, nienudzących banałem, a co najważniej­sze – dalekich od lekkomyślnych uniesień i harcerskich egzaltacji. Padły tam słowa, które uznaliśmy nie tyle za złowieszcze, ile za brzmiące niepokojąco prawdziwie i realnie. Otóż rzekł ktoś wtedy, że wpuszczenie wschodnich Europejczyków do organizacji o konstrukcji – pod każdym względem – całkowicie zachodniej oznacza tyle, że oni ją po prostu zdemontują, w ciągu dwu-trzech dekad. Nikt spośród zebranych nie miał argumentu, który mógłby owo krystaliczne spostrzeżenie podważyć. Kto był wtedy na tym padole, pamięta takoż, że wynik głosowania wynikał z wygłoszonej niemal w ostatniej chwili rekomendacji papieża. Samo to w sobie dawało asumpt do smutnych niestety mniemań, że ów bodziec to nieco maluśko, gdybyśmy zechcieli ocenić decyzje...

4104

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]