Reklama

Logika bomb, logika reżimu

Logika bomb, logika reżimu

19.04.2011
Czyta się kilka minut
W kraju, w którym bez śladu giną opozycjoniści i dziennikarze, nie każda zbrodnia jest dziełem reżimu, ale każda może być tak postrzegana - lub jako wygodny pretekst dla władz.
Z

Zamachy bombowe - ale też inne, polityczne "bomby", wybuchające w Europie Wschodniej - mają to do siebie, że łatwo spekulować o ich sprawcach i snuć wizje, "kto za tym stoi". To zajęcie o tyle bezpieczne, że najczęściej żadne wiarygodne wyjaśnienia nigdy się nie pojawią, zatem każda teoria ma rację bytu. Łatwo więc wskazać rosyjskie służby, łatwo wskazać również miejscowy reżim; można mówić też o walkach frakcji w ramach jednego reżimu, a czasem obwiniać nawet Amerykanów - tak było, gdy nagrywający prezydenta Ukrainy Leonida Kuczmę ochroniarz uciekł właśnie do USA. Wreszcie można spekulować na temat opozycji czy separatystów (jak w przypadku Kaukazu Północnego, choć ci akurat chętnie biorą na siebie odpowiedzialność). Gdy w 2010 r.

w Moskwie doszło do wybuchów w metrze, do których przyznał się potem przywódca "Emiratu Kaukaskiego" Doku Umarow, spekulowano...

4554

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]