Reklama

Waluta strachu

Waluta strachu

08.03.2011
Czyta się kilka minut
Stalowy bunkier, ukryty 250 metrów pod ziemią, na najtwardszych skałach Manhattanu. Sztabki złota, poukładane niczym cegły, w boksach z metalowej siatki. Każda jest warta ponad pół miliona dolarów.
Bank Rezerwy Federalnej, Liberty Street 33, Nowy Jork, USA. 21 czerwca 2008 r.
B

Bank Rezerw Federalnych USA - mieszczący się zaledwie kilka przecznic od Wall Street - zajmuje cały kwartał pomiędzy ulicami Liberty, Nassau, William i Maiden Lane. Wzniesiony na początku lat 20. minionego wieku gmach wzorowano na fortyfikowanych pałacach florenckich krezusów doby renesansu. Zupełnie nie przystaje do otaczających go wieżowców ze szkła i metalu. Ale taka była intencja: masywne, kamienne ściany i ciężkie metalowe kraty emanują stabilnością, solidnością, pewnością.

W podziemiach tego gmachu przechowywana jest jedna piąta światowych rezerw złota monetarnego. Ponad 6700 ton.

Złoto

Geofizycy twierdzą, że powstało podczas wybuchu gwiazd supernowych. Inkowie wierzyli, że pochodzi z kropli potu słońca. Alchemicy próbowali je stworzyć z łatwiej dostępnych metali...

Od tysięcy lat...

19871

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]