Reklama

Literka po literce

Literka po literce

10.10.2006
Czyta się kilka minut
L

Laureat jest chodzącym przykładem dziedziczenia cech niezbędnych geniuszom. Jest bowiem synem noblisty z dziedziny medycyny z 1959 r. - Ar-thura Kornberga, który wspólnie z Hiszpanem Severo Ochoa otrzymał medycznego Nobla za rozwiązanie zagadki syntezy DNA i RNA. Jego syn otrzymał ją za ciąg dalszy tych badań - poznanie mechanizmów rządzących przekazywaniem informacji genetycznej z DNA do RNA, czyli transkrypcją. To etap niezbędny do wyprodukowania przez komórkę białka, którego struktura zapisana jest w jej materiale genetycznym. By doszło do produkcji białka, konieczne jest przekazanie tej informacji z jądra komórki do cytoplazmy, gdzie znajduje się biochemiczna maszyneria syntetyzująca białka. Pośrednikiem jest tworzony w jądrze RNA, zwany informacyjnym.

Głównymi enzymami biorącymi udział w procesie transkrypcji są polimerazy RNA. W każdej komórce jest...

3759

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]