Milczenie papieży

W tle skandalu obyczajowego w Kościele toczy się walka z Franciszkiem. Głównym obiektem zainteresowania jest instytucja – władza, autorytet, morale – a nie skrzywdzony przez nią człowiek.

Reklama

Milczenie papieży

Milczenie papieży

03.09.2018
Czyta się kilka minut
W tle skandalu obyczajowego w Kościele toczy się walka z Franciszkiem. Głównym obiektem zainteresowania jest instytucja – władza, autorytet, morale – a nie skrzywdzony przez nią człowiek.
Kard. Theodore McCarrick, Watykan, 2013 r. MAX ROSSI / REUTERS / FORUM
G

Grała muzyka i serwowano meksykańskie dania. Na jednym z dziedzińców Muzeum Watykańskiego trwało przyjęcie z udziałem najwyższych urzędników rzymskiej kurii. I choć kard. Pietro Parolin, papieski sekretarz stanu, mówił tego wieczoru, że „w Watykanie panują gorycz i niepokój”, życie za Spiżową Bramą toczyło się normalnym rytmem. Była środa, 29 sierpnia. Od czterech dni media karmiły się sensacyjnym listem abp. Carla Marii Viganò, b. nuncjusza w Waszyngtonie, który oskarżał Franciszka o ukrywanie homo­seksualizmu ­kard. ­Theodore’a McCarricka, przez lata czołowej postaci amerykańskiego Kościoła – i wzywał papieża do dymisji.

„Świadectwo abp. Carla Marii Viganò, arcybiskupa tytularnego Ulpiany i nuncjusza apostolskiego” opublikowano w nocy z 25 na 26 sierpnia jednocześnie w trzech językach (po włosku, hiszpańsku i angielsku), w pięciu tytułach prasowych. Jak wyjaśniali...

24035

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

to prawdziwy i mało wygodny dylemat dla fanów "postępowego" Kościoła? Czyżby wreszcie zadanie domowe, w którym trzeba pogłówkować?

Ale jak tu zrobić raban w czasach gdy każda krytyka środowisk homoseksualnych staje się powodem oskarżeń o homofobię a literki LGBT muszą się ciepło kojarzyć już nawet dzieciom w przedszkolu.

najważniejszych i niezastąpionych postaci w życiu Kościoła" - no i oto mamy pełną jasność jakie miejsce w cyrku zajmują pawie, a jakie barany

że próby obrony JP II przed oskarżeniami o tolerowanie i ukrywanie pedofilii w kościele katolickim w obliczu ujawnianych faktów na ten temat są pochodną tego samego klerykalizmu, o którym nieraz krytycznie mówił papież Franciszek

Raczej to pochodna dawania oporu równie prymitywnej co kąśliwej dialektyce wymierzonej przeciw pontyfikatowi JP, a adorującej nowy pontyfikat. Być może pochodna ta, jakkolwiek trudna do postrzegania jako zrównoważona, wyprzedza w czasie analizy przyszłej historiografii. Pytanie czy wyprzedza na trasie o tym samym, czyli właściwym kierunku, czy może kieruje się nieuprawnionym skrótem.

"Franciszek, który w odróżnieniu od wielu lokalnych biskupów nie widzi Kościoła na pierwszej linii frontu „wojen kulturowych” w takich sprawach jak aborcja czy kontrola urodzin, został szybko zaatakowany przez „biskupów Fox News” (czyli konserwatywnych)." I to jest kluczowe! Dlaczego? Bo żyjemy w nowej epoce, epoce post chrześcijańskiej. Świat się zlaicyzował, Europa dokonała apostazji. Wielu jeszcze tego zupełnie nie widzi i pragnie wymachiwać szabelką. A teraz ważne jest coś innego: głoszenie Dobrej Nowiny o miłości Boga do grzeszników i wzywanie do nawrócenia....

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]