Reklama

Ładowanie...

Lilit

30.11.2003
Czyta się kilka minut
Księga Izajasza, mówiąc o zapewnieniu wolności i chwały przez Jahwe dla Jego narodu, jednocześnie zapowiada upokorzenie wrogich mu ludów. Uosobieniem tych narodów jest Edom: “Ukaże się bowiem na niebie miecz Jahwe; i spadnie na Edom, na lud Jego klątwą dotknięty. (...) Z pokolenia w pokolenie [kraj ten] zostanie spustoszony, na wieki nikt go nie będzie przemierzał. (...) Spotykać się tam będą stepowe psy i hieny, upiory nawoływać się będą. Usadowi się tam tylko widmo nocne i znajdzie dla siebie miejsce odpoczynku" (Iz 34, 5. 11. 14). Autor biblijny opisując zniszczony i spustoszony kraj odwołuje się do znanych w jego czasach wierzeń ludowych: ruiny i pustkowia zamieszkują upiory. Jeden z nich nazwany jest słowem, które w późniejszej historii oddziaływania zrozumiane zostało jako imię własne (co w przytoczonym wyżej przekładzie Biblii Poznańskiej uchodzi uwagi). Tak tłumaczy wiersz 34, 14 Biblia Tysiąclecia: “Zdziczałe psy spotkają się z hienami i kozły będą się przyzywać wzajemnie; co więcej, tam Lilit przycupnie i znajdzie sobie zacisze na spoczynek". A więc “widmo nocne" to Lilit. Tłumacze zawsze mieli problem z tym, jak rozumieć to słowo - nazywali ją też “chochlikiem" (Marcin Luter) albo “sową płomykówką" (King James Bible).
L

Lilit wspomniana jest tylko w tym jednym miejscu w Biblii. Mowa o niej jako tej, która zamieszkuje odludne pustkowia Edomu. Autor Księgi zdaje się nie przypisywać wiele uwagi tej wzmiance: Lilit pojawia się pośród wielu innych stworzeń, które według niego zamieszkiwać mogą takie okolice. Wbrew jego intencji, raz pojawiwszy się w Biblii, zrobiła znaczną “karierę", nie tylko w literaturze żydowskiej, ale też chrześcijańskiej i demonologii zachodniej.

Imię Lilit jest pochodzenia sumeryjskiego. Rdzeń lil oznaczał wiatr, a zatem Sumerowie wyobrażali sobie demony jako coś powietrznego czy duchowego. W językach semickich natomiast dość wcześnie łączono rdzeń lil z nocą. W ten sposób z demonów wietrznych powstały demony nocne. W sumeryjskiej liście królów, z ok. 2400 r. przed Chrystusem, Lillü pojawia się jako ojciec Gilgamesza. To powiązanie postaci Lilit z...

2988

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]