Reklama

Lilit

Lilit

30.11.2003
Czyta się kilka minut
Księga Izajasza, mówiąc o zapewnieniu wolności i chwały przez Jahwe dla Jego narodu, jednocześnie zapowiada upokorzenie wrogich mu ludów. Uosobieniem tych narodów jest Edom: “Ukaże się bowiem na niebie miecz Jahwe; i spadnie na Edom, na lud Jego klątwą dotknięty. (...) Z pokolenia w pokolenie [kraj ten] zostanie spustoszony, na wieki nikt go nie będzie przemierzał. (...) Spotykać się tam będą stepowe psy i hieny, upiory nawoływać się będą. Usadowi się tam tylko widmo nocne i znajdzie dla siebie miejsce odpoczynku" (Iz 34, 5. 11. 14). Autor biblijny opisując zniszczony i spustoszony kraj odwołuje się do znanych w jego czasach wierzeń ludowych: ruiny i pustkowia zamieszkują upiory. Jeden z nich nazwany jest słowem, które w późniejszej historii oddziaływania zrozumiane zostało jako imię własne (co w przytoczonym wyżej przekładzie Biblii Poznańskiej uchodzi uwagi). Tak tłumaczy wiersz 34, 14 Biblia Tysiąclecia: “Zdziczałe psy spotkają się z hienami i kozły będą się przyzywać wzajemnie; co więcej, tam Lilit przycupnie i znajdzie sobie zacisze na spoczynek". A więc “widmo nocne" to Lilit. Tłumacze zawsze mieli problem z tym, jak rozumieć to słowo - nazywali ją też “chochlikiem" (Marcin Luter) albo “sową płomykówką" (King James Bible).
L

Lilit wspomniana jest tylko w tym jednym miejscu w Biblii. Mowa o niej jako tej, która zamieszkuje odludne pustkowia Edomu. Autor Księgi zdaje się nie przypisywać wiele uwagi tej wzmiance: Lilit pojawia się pośród wielu innych stworzeń, które według niego zamieszkiwać mogą takie okolice. Wbrew jego intencji, raz pojawiwszy się w Biblii, zrobiła znaczną “karierę", nie tylko w literaturze żydowskiej, ale też chrześcijańskiej i demonologii zachodniej.

Imię Lilit jest pochodzenia sumeryjskiego. Rdzeń lil oznaczał wiatr, a zatem Sumerowie wyobrażali sobie demony jako coś powietrznego czy duchowego. W językach semickich natomiast dość wcześnie łączono rdzeń lil z nocą. W ten sposób z demonów wietrznych powstały demony nocne. W sumeryjskiej liście królów, z ok. 2400 r. przed Chrystusem, Lillü pojawia się jako ojciec Gilgamesza. To powiązanie postaci Lilit z...

2988

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]