Reklama

Lepiej nie

01.06.2010
Czyta się kilka minut
Powódź się kończy. Komunikaty zmieniają treść: już nie ostrzeżenia, lecz mobilizacja środków pomocy, rąk, sposobów działania, finansów. W tym wszystkim od początku aura solidarności z dotkniętymi tak straszną klęską.
N

Nikt nie może powiedzieć, że jeśli tylko chce pomóc, nie wie, jak, gdzie, komu. Nikt nie może udawać (założywszy, że chciałby!), że nie wie, jak to wyglądało i jak dalej wygląda.

I to jest pocieszające. Przynajmniej to wśród tylu nieszczęść. Ta zgoda pomimo atmosfery gęstej od politycznych podejrzeń, ustawicznie podkreślanych różnic (cóż z tego, że w innej stylistyce...), nieustannej gotowości do konfrontacji. Jak dotąd niemal niezauważone, zbliża się wielkie święto beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki. Atmosfera ogólnej pomocy w kataklizmie ma szansę największą z możliwych, by odbudowywać w nas solidarność, tamtą z czasu Jego nauczania i Jego męczeństwa ("zło dobrem zwyciężaj..."). To będzie już zaraz.

Więc lepiej szybko zapomnieć o tak nieopatrznie wysłanym do ludzi sygnale, więcej: unieważnić go co rychlej, zanim narobi szkód. Symbolem tego...

2072

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]