Reklama

Lekcja współczującej wyobraźni

05.10.2010
Czyta się kilka minut
Mamy do czynienia z manifestem krytyki subiektywnej, podmiotowo zaangażowanej, niekryjącej własnych racji i namiętności, a zarazem gotowej na spotkanie z emocjami i poglądami obecnymi w czytanym dziele.
A

Andrzej Franaszek pojawił się w kręgu krytyki jako autor "Ciemnego źródła", wielowątkowego eseju o miejscu i sensie cierpienia w poetyckim świecie Zbigniewa Herberta. Wejście było mocne. W książce, wydanej po raz pierwszy w roku 1998, wznowionej 10 lat później, od razu dostrzeżono świadectwo głębokiego i poruszającego czytania wielkiej poezji.

Najwcześniejsze ze współtworzących nową książkę Franaszka szkiców powstawały w połowie lat 90., najpóźniejsze zostały napisane niecały rok temu. Czas płynie pomiędzy poszczególnymi szkicami; płynie między zdaniami każdego z nich; płynie w egzystencjalnym doświadczeniu krytyka i w doświadczeniach interpretowanych przez niego twórców. Spotkania w czasie; zadawane w czasie pytania o własny los i o losy tych, którzy pojawiają się w świadomości krytyka pogrążonego w lekturze - tak można byłoby nazwać nadrzędny temat "...

12646

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]