Reklama

Krytyk jako kustosz duszy

Krytyk jako kustosz duszy

06.02.2005
Czyta się kilka minut
Po co poezja? Otóż, poezja może funkcjonować jako osobna dziedzina, autonomiczna przestrzeń takiego czy innego języka. Może być samolubnym pięknem albo jakimś nieoczekiwanym efektem. Jednak dla Stali, pewnie za Miłoszem, choć nie tak radykalnie, ważna jest inna możliwość: zaczyniania procesów zmierzających ku osiągnięciu dojrzałości.
Marian Stala
1

1. O FRAGMENCIE. Stala lubi spisywać notatki, robić uwagi, rejestrować wrażenia, skupiać się na pojedynczym wierszu, powracać do kilku tych samych autorów, rozmawiać z nimi, przepowiadać sobie. Jaka korzyść z tych zalążkowych gatunków? Jaka ich ewentualna wyższość nad sążnistą rozprawą, uczonym wykładem, konsekwentnie od początku do końca zrealizowanym badawczym zamysłem? Przecież notatka jest jak donos na samego siebie, na wszystko to, czego się nie zrobiło z lenistwa albo z braku przekonania do zadań monumentalnych. To dobrowolne zesłanie do ostatniej ławki.

Z innej strony patrząc, notatka jest de facto jedyną dostępną postacią sprawozdania z terytorium, na którym krytyk - zwiadowca, a nie strateg - usiłuje się odnaleźć. Stala nie ma wątpliwości, że praca czytelnika i recenzenta, pojęta jako stwarzanie przedmiotu i pretekstu do własnych...

11831

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]