Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Lekcja słusznych poglądów

Lekcja słusznych poglądów

28.08.2017
Czyta się kilka minut
Po lekturze nowej podstawy programowej wychowania do życia w rodzinie w szkole podstawowej i komentarza MEN do niej można odnieść wrażenie, że młodzi mają do wyboru tylko jeden słuszny model dorosłego życia.
U

Uczeń po zajęciach powinien potrafić „wymienić argumenty biomedyczne, psychologiczne, społeczne i moralne za inicjacją seksualną w małżeństwie”. W komentarzu do podstawy zaznaczone jest też, aby podczas zajęć WDŻ „omawiać wielorakie walory przedmałżeńskiej powściągliwości seksualnej” oraz „eksponować wartość małżeństwa, odróżniając je od innych związków”. O omawianiu wartości innych związków – ani słowa.

Twórcy podstawy postulują, aby podczas zajęć WDŻ „oddzielić metody rozpoznawania płodności znane jako naturalne planowanie rodziny (NPR) od antykoncepcji, środków poronnych, aborcji i sterylizacji”. Trudno nie dostrzec w tym zdaniu zrównania antykoncepcji z aborcją czy sterylizacją.

Jak podaje Grupa Edukatorów Seksualnych „Ponton”, w podstawie i komentarzu do niej „słowo rodzina pojawia się w różnych odmianach i wariacjach 173 razy. Słowo seks pojawia się dwa razy, jako cyberseks oraz uzależnienie od seksu”; w samej podstawie nie przeczytamy też o orientacji seksualnej.

Jeśli autorzy podstawy zakładają, że pominięte sprawy nie zajmują nastolatków i są mniej istotne niż płodność i planowanie rodziny, to widocznie ich kontakt z młodymi ludźmi jest sporadyczny. No chyba że te tematy nie pasują do dominującego w dokumencie światopoglądu. ©℗

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarka, debiutowała w 2014 r. na łamach „Tygodnika Powszechnego”. Redaktorka wydania internetowego „Tygodnika Powszechnego”. Absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Młodzież będzie czerpać wiedzę o seksie z ambitnych, niezależnych filmów krótkometrażowych. Może przy odrobinie szczęścia przejrzą też "Pornhub Sexual Health Center", a nie tylko stronę główną portalu

Otrzymawszy takie wychowanie część młodzieży spróbuje wcielić je w życie i zachować abstynencje. W jakiejś liczbie przypadków nie będzie ona 100%, a skutki nie trudno przewidzieć.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]