Reklama

Lekcja słusznych poglądów

Lekcja słusznych poglądów

28.08.2017
Czyta się kilka minut
Po lekturze nowej podstawy programowej wychowania do życia w rodzinie w szkole podstawowej i komentarza MEN do niej można odnieść wrażenie, że młodzi mają do wyboru tylko jeden słuszny model dorosłego życia.
U

Uczeń po zajęciach powinien potrafić „wymienić argumenty biomedyczne, psychologiczne, społeczne i moralne za inicjacją seksualną w małżeństwie”. W komentarzu do podstawy zaznaczone jest też, aby podczas zajęć WDŻ „omawiać wielorakie walory przedmałżeńskiej powściągliwości seksualnej” oraz „eksponować wartość małżeństwa, odróżniając je od innych związków”. O omawianiu wartości innych związków – ani słowa.

Twórcy podstawy postulują, aby podczas zajęć WDŻ „oddzielić metody rozpoznawania płodności znane jako naturalne planowanie rodziny (NPR) od antykoncepcji, środków poronnych, aborcji i sterylizacji”. Trudno nie dostrzec w tym zdaniu zrównania antykoncepcji z aborcją czy sterylizacją.

Jak podaje Grupa Edukatorów Seksualnych „Ponton”, w podstawie i komentarzu do niej „słowo rodzina pojawia się w różnych odmianach i wariacjach 173 razy. Słowo seks pojawia się dwa razy, jako cyberseks oraz uzależnienie od seksu”; w samej podstawie nie przeczytamy też o orientacji seksualnej.

Jeśli autorzy podstawy zakładają, że pominięte sprawy nie zajmują nastolatków i są mniej istotne niż płodność i planowanie rodziny, to widocznie ich kontakt z młodymi ludźmi jest sporadyczny. No chyba że te tematy nie pasują do dominującego w dokumencie światopoglądu. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarka, redaktorka wydania internetowego „Tygodnika Powszechnego”. Absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Laureatka IV edycji Stypendium im. Leopolda Ungera dla...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Młodzież będzie czerpać wiedzę o seksie z ambitnych, niezależnych filmów krótkometrażowych. Może przy odrobinie szczęścia przejrzą też "Pornhub Sexual Health Center", a nie tylko stronę główną portalu

Otrzymawszy takie wychowanie część młodzieży spróbuje wcielić je w życie i zachować abstynencje. W jakiejś liczbie przypadków nie będzie ona 100%, a skutki nie trudno przewidzieć.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]