Reklama

Lekcja Gedeona

Lekcja Gedeona

26.08.2019
Czyta się kilka minut
Czytana niedawno historia Gedeona z Księgi Sędziów (Sdz 6 i 7) mówi o Ludzie Boga „wydanym w ręce Madianitów”.
W

Wielu znajdzie tu proste odniesienie do sytuacji Kościoła w naszym kraju – nie brakuje w nim nie tylko „artystycznych” czy publicystycznych, ale nawet i fizycznych ataków na ludzi Kościoła, świątynie czy najwyższe chrześcijańskie wartości. Kiedy jednak pozwalamy Słowu Boga – tamtej historii – czytać naszą codzienność nie wybiórczo, musimy zauważyć także pierwsze zdanie tego fragmentu: „Izraelici znowu czynili to, co złe w oczach Pana, dlatego Pan wydał ich w ręce Madianitów na siedem lat” (Sdz 6, 1). Być może przyznamy wtedy, że dotykające nas akty agresji wydarzają się nie bez naszej winy.

W naszym przypadku na długiej liście tego, „co złe w oczach Pana”, znajdą się nie tylko te grzechy, o których dziś najgłośniej: nadużyć i wykorzystania seksualnego nieletnich oraz zaniechań czy wręcz obstrukcji w ich karaniu; także grzechy chciwości i nadużywania władzy, braku miłosierdzia...

2963

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]