Reklama

Lekcja Gedeona

Lekcja Gedeona

26.08.2019
Czyta się kilka minut
Czytana niedawno historia Gedeona z Księgi Sędziów (Sdz 6 i 7) mówi o Ludzie Boga „wydanym w ręce Madianitów”.
W

Wielu znajdzie tu proste odniesienie do sytuacji Kościoła w naszym kraju – nie brakuje w nim nie tylko „artystycznych” czy publicystycznych, ale nawet i fizycznych ataków na ludzi Kościoła, świątynie czy najwyższe chrześcijańskie wartości. Kiedy jednak pozwalamy Słowu Boga – tamtej historii – czytać naszą codzienność nie wybiórczo, musimy zauważyć także pierwsze zdanie tego fragmentu: „Izraelici znowu czynili to, co złe w oczach Pana, dlatego Pan wydał ich w ręce Madianitów na siedem lat” (Sdz 6, 1). Być może przyznamy wtedy, że dotykające nas akty agresji wydarzają się nie bez naszej winy.

W naszym przypadku na długiej liście tego, „co złe w oczach Pana”, znajdą się nie tylko te grzechy, o których dziś najgłośniej: nadużyć i wykorzystania seksualnego nieletnich oraz zaniechań czy wręcz obstrukcji w ich karaniu; także grzechy chciwości i nadużywania władzy, braku miłosierdzia...

2963

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]