Reklama

Kurylska kryształowa kula

Kurylska kryształowa kula

25.09.2016
Czyta się kilka minut
Wraca spór terytorialny między Japonią i Rosją, nierozwiązany od II wojny światowej. Grając na emocjach Japończyków, Putin usiłuje pogłębić podziały w świecie Zachodu. Amerykanie są zaniepokojeni.
Dla Japonii Terytoria Północne, dla Rosji Południowe Kuryle: na spornych od 1945 r. wyspach niewiele się zmienia. Fot. Thomas Peter / REUTERS / FORUM
T

Terytoria Północne są nieodłączną częścią Japonii” – głosi napis nad jedną z sal w Muzeum Historii Hokkaido, najbardziej na północ wysuniętej z japońskich wysp. Jest to jedyna sala w tym muzeum, w której napisy na wszystkich tablicach przetłumaczono na angielski. Ponadto broszurki w kilku językach – w tym po angielsku, rosyjsku, koreańsku i chińsku (i to w dwóch wersjach mandaryńskiego: tradycyjnej i uproszczonej) – dostarczają kompleksowej informacji na temat japońskich pretensji do wysp, które od 1945 r. pozostają pod kontrolą Rosji.

Pośrodku sali starsza wolontariuszka, pochylona nad mapą, tłumaczy dwóm młodym Japonkom zawiłości historii. Za jej plecami plakat zachęca do złożenia podpisu pod kampanią na rzecz zwrotu Terytoriów Północnych – tak władze japońskie oficjalnie nazywają wyspy utracone po II wojnie światowej.

Ale specjalnie zachęcać chyba nie trzeba: na...

13701

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]