Reklama

Ładowanie...

Kurylska kryształowa kula

25.09.2016
Czyta się kilka minut
Wraca spór terytorialny między Japonią i Rosją, nierozwiązany od II wojny światowej. Grając na emocjach Japończyków, Putin usiłuje pogłębić podziały w świecie Zachodu. Amerykanie są zaniepokojeni.
Dla Japonii Terytoria Północne, dla Rosji Południowe Kuryle: na spornych od 1945 r. wyspach niewiele się zmienia. Fot. Thomas Peter / REUTERS / FORUM
T

Terytoria Północne są nieodłączną częścią Japonii” – głosi napis nad jedną z sal w Muzeum Historii Hokkaido, najbardziej na północ wysuniętej z japońskich wysp. Jest to jedyna sala w tym muzeum, w której napisy na wszystkich tablicach przetłumaczono na angielski. Ponadto broszurki w kilku językach – w tym po angielsku, rosyjsku, koreańsku i chińsku (i to w dwóch wersjach mandaryńskiego: tradycyjnej i uproszczonej) – dostarczają kompleksowej informacji na temat japońskich pretensji do wysp, które od 1945 r. pozostają pod kontrolą Rosji.

Pośrodku sali starsza wolontariuszka, pochylona nad mapą, tłumaczy dwóm młodym Japonkom zawiłości historii. Za jej plecami plakat zachęca do złożenia podpisu pod kampanią na rzecz zwrotu Terytoriów Północnych – tak władze japońskie oficjalnie nazywają wyspy utracone po II wojnie światowej.

Ale specjalnie zachęcać chyba nie trzeba: na...

13701

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]