Reklama

Ładowanie...

Kultura za trzy grosze

22.09.2009
Czyta się kilka minut
To nie kultura potrzebuje ćwiczeń z przedsiębiorczości, lecz rynek - rewolucji kulturalnej.
"Dama z gronostajem", fotografia z wystawy zbiorowej "Kultura fotograficzna" ilustrującej "Raporty o stanie kultury" prezentowane w ramach Kongresu Kultury Polskiej 2009 / fot. Tomasz Żurek
A

André Malraux powiedział w jednym z wystąpień, że zmiana w kulturze jest możliwa tylko wtedy, gdy poprzedza ją namysł nad językiem, za pomocą którego definiujemy jej istotę i powinności. Jeśli nie odmienimy zawczasu języka, jeśli nie przeprowadzimy pojęciowej rewolucji - powiada francuski pisarz, ale też minister kultury w rządzie de Gaulle’a - nasze reformatorskie starania zakończą się porażką.

Możemy bowiem z łatwością zaprowadzić nowy porządek w instytucjach, inaczej zorganizować ich sposób działania, zwiększyć bądź obciąć dotacje, a nawet wymienić ludzi, ale bez językowej rewolty nie uda się nam zapleść na nowo węzła, który połączy kulturę z aktualną sytuacją społeczną. Ten węzeł jest nieustannie zrywany. Nowe warunki cywilizacyjne dezaktualizują stare języki kultury (co nie oznacza, że należy się tych ostatnich całkowicie pozbyć, ale z pewnością trzeba...

9367

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]