Reklama

Kuchnia narodowa polska

Kuchnia narodowa polska

10.12.2018
Czyta się kilka minut
100. Słyszeliśmy tę liczbę aż nadto często przez ostatnich 12 miesięcy.
Fot. GRAŻYNA MAKARA
R

Radość, że za chwilę przestaniemy słuchać o setnej rocznicy powstania niepodległego państwa polskiego, mąci mi tylko przeczucie równie solennej nudy, kiedy od stycznia będą nam przypominać 30. urodziny III RP. Zamiłowanie do liczenia ubiegłych lat i przypisywania liczbom kabalistycznej mocy jest objawem słabości, zalęknienia, wyzucia z siły i poczucia sprawstwa. Dokładnie tak mają osoby współuzależnione, którym w pewnej fazie choroby pozostaje ostatnia fantomowa radość: liczenie, ile dni bliska im osoba nie pije lub nie bierze. Po 30 latach, kiedy tyle się nowych krzywd i radości nawarstwiło, roztrząsanie powikłanego bilansu dokonań założycieli – kto kogo za co i na ile – będzie zastępcze. Jakbyśmy nie mieli nic ważnego jutro do załatwienia.

Dobrze więc, że się ten osiemnasty rok zaraz skończy. Zwłaszcza że na jego finiszu Ministerstwo Rolnictwa wydumało sobie akcję pod hasłem...

5807

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Czytając, miałam kilka luźnych skojarzeń: 1) W 2012 r. pod p. prezydentowej A. Komorowskiej ukazał się przepiękny album "Wykwintna kuchnia polska". Jaką formę przyjęłaby obecna lista? 2) Różnice w kuchniach między zaborami dalej w naszych potrawach można znaleźć. Wystarczy zapytać o potrawy świąteczne wyniesione z domów rodzinnych. 3) A wpływy... Ciekawe byłoby rozwinięcie: jakie nowe potrawy świąteczne pojawiły się na naszych stołach za naszego życia.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]