Reklama

Ładowanie...

Kto zostanie brytyjskim premierem?

Kto zostanie brytyjskim premierem?

25.07.2022
Czyta się kilka minut
Odzyskanie społecznego zaufania to główne zadanie nowego przywództwa. W wyścigu o fotel szefa rządu pozostali były minister finansów Rishi Sunak i szefowa dyplomacji Liz Truss.
Rishi Sunak i Liz Truss / PA/Press Association/East News
l

lbo Rishi Sunak, albo Liz Truss stanie na czele brytyjskiej Partii Konserwatywnej i, co za tym idzie, brytyjskiego rządu. Kto z nich wygra ten wyścig – były minister finansów czy szefowa dyplomacji? To się okaże 5 września.

Wybory nowego lidera torysów rozpoczęto po tym, jak 7 lipca dymisję złożył Boris Johnson. Początkową listę ośmiorga kandydatów konserwatyści zasiadający w Izbie Gmin redukowali stopniowo do dwojga; w ostatniej rundzie prowadzący od początku Sunak zdobył 137 głosów, a Truss 113. Teraz głosować będą wszyscy członkowie partii (180 tys. osób) i to oni podejmą ostateczną decyzję. A może ona zdecydować o przyszłości Partii Konserwatywnej, która pozostaje u władzy od 12 lat, ale za sprawą Johnsona i serii skandali wpadła ostatnio w tarapaty. Odzyskanie społecznego zaufania – i poparcia – to jedno z głównych zadań nowego przywództwa. Będzie to tym trudniejsze, że Brytyjczycy boleśnie odczuwają rosnące koszty utrzymania i inflację.


CZYTAJ TAKŻE:

UPADEK JOHNSONA. Pod presją własnej partii brytyjski premier odchodzi. Pytanie, co po sobie pozostawia i kto zostanie jego następcą >>>>


42-letni Sunak, ekonomista po prestiżowych studiach, resort finansów objął tuż przed pandemią. Wśród jego sukcesów jest szczodry program ochrony zatrudnienia i przedsiębiorstw z tego okresu. Zaszkodzić mu może krótkie doświadczenie w polityce – posłem został w 2015 r. (wcześniej pracował w banku i funduszach inwestycyjnych), a także… stan konta. Sunaka uznaje się za najzamożniejszego z posłów, jego żona jest córką indyjskiego miliardera. On sam podkreśla, że pochodzi z rodziny imigrantów, którzy na wszystko w nowej brytyjskiej ojczyźnie ciężko pracowali.

Z kolei 46-letnia Truss jest porównywana – i wydaje się, że sama chętnie te porównania generuje – do Żelaznej Damy, czyli premier Margaret Thatcher. Ma znacznie dłuższe doświadczenie rządowe niż Sunak (przeszła przez wiele resortów w rządach Davida Camerona i Theresy May), cieszy się dużym zaufaniem wśród konserwatystów, a jako szefowa dyplomacji dała się poznać jako zwolenniczka sankcji i twardego stanowiska wobec Rosji (jeśli wygra, taka polityka będzie zapewne kontynuowana).


CZYTAJ TAKŻE:

BRYTYJSKIE LATO: DROGO, CORAZ DROŻEJ >>>>


W dotychczasowych rundach prowadził wprawdzie Sunak, ale w głosowaniu członków partii faworytką jest Truss – po odjęciu niezdecydowanych, mogła ostatnio liczyć na 62 proc. głosów, a Sunak na 38 proc. Przed obojgiem gorące kampanijne lato.                ©π

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarka działu Świat, specjalizuje się też w tekstach o historii XX wieku. Pracowała przy wielu projektach historii mówionej (m.in. w Muzeum Powstania Warszawskiego)  i filmach...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]