Reklama

Kto się boi czarnego luda

Kto się boi czarnego luda

26.06.2007
Czyta się kilka minut
Wśród fanfar i w błyskach fleszy rząd skierował do Sejmu kontrowersyjny projekt nowelizacji prawa karnego, sprowadzający się do radykalnego zaostrzenia kar. Minister Sprawiedliwości nie widział potrzeby konsultowania tego projektu ani z praktykami wymiaru sprawiedliwości ani z ekspertami z zakresu prawa karnego. Nie odważył się także zaprezentować swojego projektu na żadnej z konferencji poświęconych polityce karnej, jakie odbywały się w ostatnich miesiącach w Polsce. Rząd zadbał także, by i w Sejmie, nie zadawano zbyt wielu niewygodnych dla Ministra pytań. Projekt trafił bowiem do speckomisji sejmowej "Solidarne Państwo", której skład ukształtowano tak, by wykluczyć jakąkolwiek merytoryczną debatę. Nic więc dziwnego, że prace komisji bojkotowane są przez posłów opozycji. Ministrowi Sprawiedliwości nie przeszkadza, że w komisji jest tylko trzech posłów prawników. W normalnym trybie legislacyjnym prawnicy i eksperci zmusiliby przedstawicieli rządu do odpowiedzi na proste pytanie: ile będzie kosztować zaostrzenie polityki karnej i jaki to ma sens w sytuacji zmniejszającej się systematycznie od kilku lat liczby przestępstw i braku miejsc w więzieniach. Czyżby Pierwszy Szeryf IV Rzeczypospolitej przestraszył się tych pytań? Czyżby zabrakło mu odwagi do obrony swojej koncepcji polityki karnej poza propagandowymi ramami organizowanych w Ministerstwie konferencji prasowych?
0

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]