Reklama

Kto nie lubi Tymoszenko

Kto nie lubi Tymoszenko

24.04.2005
Czyta się kilka minut
Ubiegły tydzień był dla premier Ukrainy Julii Tymoszenko najtrudniejszy od momentu objęcia władzy. Kłopoty przyszły z Moskwy. Najpierw rosyjski generalny prokurator Władimir Ustinow przyczynił się do odwołania jej wizyty w Rosji, informując, że wciąż jest obiektem zainteresowania tamtejszych śledczych. Potem rosyjski dziennik Niezawisimaja Gazieta zasugerował, że wielce prawdopodobna jest dymisja pani premier z powodu konfliktu z prezydentem Juszczenką. NG znalazła już następcę: Petro Poroszenkę, jednego z atamanów (i sponsorów) Pomarańczowej Rewolucji, a teraz szefa Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.
C

Ciekawe, że rosyjska gazeta podaje informacje, które jakoś nie dotarły do mediów ukraińskich. Co prawda nie od dziś wiadomo, że Poroszenko nie pała miłością do Tymoszenko i uważa, iż fotel premiera powinien przypaść jemu. Ale wiele się wyjaśni, gdy dopowiemy, że “Niezawisimaja Gazieta" należy do Borysa Bierezowskiego - skłóconego z Kremlem rosyjskiego oligarchy - z którym Poroszenko jest w komitywie i który z Ukrainy chciałby uczynić podstawę budowania swojej pozycji w Rosji. Jak instrumentalnie traktuje Ukrainę Bierezowski, najlepiej pokazuje fakt, że jego ludzie ogłosili, iż są w posiadaniu słynnych taśm majora Melnyczenki, obciążających zbrodniami politycznymi nie tylko byłego prezydenta Kuczmę, ale także ludzi z obozu Juszczenki.

Ale w przeciwieństwie do wewnątrzukraińskich podchodów - nawet jeśli biorą w nich udział rosyjscy oligarchowie - stanowisko...

1749

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]