Reklama

Ładowanie...

Księga opowieści

Księga opowieści

23.10.2016
Czyta się kilka minut
Książka Justyny Dąbrowskiej to zbiór 15 wywiadów z czołowymi postaciami polskiej kultury i nauki, których autorka nazywa swoimi mistrzami.
R

Rozmowy dotyczą spraw ostatecznych i fundamentalnych, takich jak miłość, szczęśliwe życie czy lęk przed śmiercią. Co nie znaczy, że zawsze jest poważnie i patetycznie. Ksiądz Boniecki zapytany: „A co jest warte starania w życiu?”, odpowiada: „Takie pytania się zadaje starcom, tak?”. W tomie znalazły się także rozmowy z Jackiem Bocheńskim, Danielem Passentem, Julią Hartwig czy Zofią Wielowieyską. Dąbrowska stara się namówić ich do szczerych wyznań, ale też do wejścia w rolę życiowych mędrców, na co wywiadowani zazwyczaj nie chcą się zgodzić. Zamiast tego chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami i refleksjami, co daje efekt o wiele ciekawszy. Dzięki temu otrzymujemy książkę pełną fascynujących opowieści – bezpośrednich i pozbawionych patosu. Zbiór wywiadów Dąbrowskiej świetnie pokazuje, że inaczej na tak poważne tematy rozmawiać nie ma sensu. ©

Justyna Dąbrowska „Nie ma się czego bać. Rozmowy z mistrzami”, Agora, Warszawa 2016

Autor artykułu

Krytyk literacki, stale współpracuje z Tygodnikiem Powszechnym. Redaktor literacki Conrad Festival, doktorant na Wydziale Polonistyki UJ. Prowadzi podkast literacki „Book’s not dead”.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]