Reklama

Ładowanie...

Skrzynka

12.07.2015
Czyta się kilka minut
Kilka miesięcy po zamordowaniu księdza Jerzego Popiełuszki w największej konspiracji ukryto w Białymstoku relikwie kapłana Solidarności.
Strajk studentów Akademii Medycznej w Warszawie. Mszę odprawia ks. Popiełuszko, 1981 r. U dołu dokument z 1986 r., poświadczający autentyczność relikwii. Fot. W. Pniewski / REPORTER; / Archiwum Kurii Metropolitalnej Białostockiej
W

W wodach Zalewu Włocławskiego znaleziono ciało ks. Jerzego Popiełuszki – ogłoszono 30 października 1984 r., Tego dnia, późnym wieczorem, do mecenasa Jana Olszewskiego zatelefonował pracownik Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski.

– Poproszono mnie – wspomina Olszewski – o pilne przybycie do siedziby sekretariatu. W tym czasie pełniłem tam funkcję doradcy. Już na miejscu dowiedziałem się, że następnego dnia ma odbyć się sekcja zwłok ks. Popiełuszki. Mieli ją przeprowadzić lekarze z Zakładu Medycyny Sądowej Akademii Medycznej w Białymstoku. Arcybiskup Bronisław Dąbrowski poprosił mnie, bym dopilnował prawidłowości ustaleń medyków sądowych od strony proceduralno-prawnej.

Poza mecenasem Olszewskim do Białegostoku pojechał także prof. Edmund Chróścielewski z Poznania, specjalista medycyny sądowej, którego Kościół poprosił o pomoc. Zgodę na obecność obu mężczyzn podczas...

6977

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]