Reklama

Skrzynka

Skrzynka

12.07.2015
Czyta się kilka minut
Kilka miesięcy po zamordowaniu księdza Jerzego Popiełuszki w największej konspiracji ukryto w Białymstoku relikwie kapłana Solidarności.
Strajk studentów Akademii Medycznej w Warszawie. Mszę odprawia ks. Popiełuszko, 1981 r. U dołu dokument z 1986 r., poświadczający autentyczność relikwii. Fot. W. Pniewski / REPORTER; / Archiwum Kurii Metropolitalnej Białostockiej
W

W wodach Zalewu Włocławskiego znaleziono ciało ks. Jerzego Popiełuszki – ogłoszono 30 października 1984 r., Tego dnia, późnym wieczorem, do mecenasa Jana Olszewskiego zatelefonował pracownik Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski.

– Poproszono mnie – wspomina Olszewski – o pilne przybycie do siedziby sekretariatu. W tym czasie pełniłem tam funkcję doradcy. Już na miejscu dowiedziałem się, że następnego dnia ma odbyć się sekcja zwłok ks. Popiełuszki. Mieli ją przeprowadzić lekarze z Zakładu Medycyny Sądowej Akademii Medycznej w Białymstoku. Arcybiskup Bronisław Dąbrowski poprosił mnie, bym dopilnował prawidłowości ustaleń medyków sądowych od strony proceduralno-prawnej.

Poza mecenasem Olszewskim do Białegostoku pojechał także prof. Edmund Chróścielewski z Poznania, specjalista medycyny sądowej, którego Kościół poprosił o pomoc. Zgodę na obecność obu mężczyzn podczas...

6977

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]