Reklama

Książki w cieniu wojny

Książki w cieniu wojny

z Kabulu
08.04.2019
Czyta się kilka minut
Choć tylko dwóch na pięciu mieszkańców kraju umie czytać i pisać, coraz więcej Afgańczyków zagląda do księgarń. Coraz więcej jest też autorów i wydawców. „Czytają głównie młodzi” – twierdzi księgarz Kasimi.
Pisarka Zahra Jagana. Jej debiutancka powieść „Światło popiołów” cieszyła się dużą popularnością wśród czytelników w Afganistanie. Kabul, 2019 r. PAWEŁ PIENIĄŻEK
Z

Zahra Jagana wdarła się przebojem do afgańskiego świata literackiego, gdy opublikowała swoją debiutancką powieść. Trzy lata temu ukazało się „Światło popiołów”, które rozeszło się w 8 tys. egzemplarzy, co jest świetnym wynikiem jak na Afganistan. To powieść autobiograficzna. Jagana inspirowała się światowym bestsellerem „Chłopiec z latawcem”, także afgańskiego autora Khaleda Hosseiniego, w której jednym z wątków jest wykorzystywanie seksualne chłopca.

– Postanowiłam, że napiszę taką książkę z perspektywy kobiety, aby opowiedzieć o wszystkich trudnościach, z którymi się mierzymy, a których ludzie nie rozumieją – mówi dziś Zahra Jagana. – Większość kobiet w Afganistanie jest ofiarami przemocy.

Pisanie jako misja

35-letnia Jagana przyjmuje mnie w swoim biurze. To nieduże pomieszczenie z fotelami, stołem i biurkiem, za którym zazwyczaj pracuje. Na ścianie wiszą...

12938

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]