Reklama

Partyzanci bez karabinów

Partyzanci bez karabinów

28.08.2017
Czyta się kilka minut
Choć powstał 75 lat temu, Krąg z Krzyżowej, tajna niemiecka organizacja antyhitlerowska, może być inspiracją również dziś. Także dla Polaków – jako szkoła dialogu i odwagi cywilnej.
Założyciel organizacji Helmuth James von Moltke podczas procesu, 1944 r. LIBRARY OF CONGRESS / EAST NEWS
W

W Zielone Świątki 1942 r. doszło do pierwszego spotkania Kręgu z Krzyżowej – w tej właśnie miejscowości na Dolnym Śląsku. Pod wieloma względami była to najoryginalniejsza i najdojrzalsza tajna organizacja antyhitlerowska w III Rzeszy. Los chciał, że jej matecznik leży dziś w granicach Polski. Ale to ani jedyny, ani najważniejszy powód, dla którego powinniśmy pamiętać o Kręgu.

„By życie i śmierć miały sens”

U podstaw jego działań legło przekonanie, że nie wolno być obojętnym wobec zła, i że trzeba je zwalczać z determinacją adekwatną do jego rozmiarów. Członkowie organizacji uważali niemiecki narodowy socjalizm za zło niemal absolutne – dlatego, by mu się przeciwstawić, postawili na szali wszystko.

„Jeśli musimy już żyć w czasach, w których istnieje duże prawdopodobieństwo przedwczesnego końca, powinniśmy zatroszczyć się przynajmniej o to, by nasze życie i nasza...

15205

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zdanie: "Von Moltke, godzący się na utratę swojej ojcowizny w imię zadośćuczynienia" budzi moje wątpliwości. Czy rzeczywiście ludzie z Krzyżowej mogli sobie wyobrażać, że "zadośćuczynienie" Polakom ma sięgać aż po Odrę i Nysę Łużycką? Może to moja niewiedza sprawia, ale wątpię by zdawali sobie w 1942 czy nawet 1944 roku, że mocarstwa zadecydują o przesunięciu granic Polski o setki kilometrów na zachód. Krzyżowa leży na Śląsku, terytorium trwale oderwanym od Polski w średniowieczu. Może chodziło im o tereny "plebiscytowe", Warmię? Mazury? Górny Śląsk, Opolszczyznę? Ale Wrocław? Szczecin, Ziemię Lubuską?

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]