Reklama

Krzyż i Wieża Babel

Krzyż i Wieża Babel

24.08.2010
Czyta się kilka minut
Stopniowo przebijajaca sie przez opary absurdu debata o tym, gdzie i kiedy stanie pomnik ofiar katastrofy pod Smolenskiem, jest krokiem ku uspokojeniu rozbujanych emocji i - normalnosci.
N

Nihil novi sub sole - powiada Kohelet (1, 9)... Spór o krzyż przed Pałacem Prezydenckim i o pomnik ofiar katastrofy wyrasta z odwiecznych cech natury ludzkiej. Właśnie ze zdumieniem przeczytałem komentarz do obecnych wydarzeń w książce wielkiego krakowskiego kaznodziei księdza (później biskupa) Jana Pietraszki, w jego homilii wygłoszonej w kościele św. Anny, w styczniu roku 1962 r. Oto fragment tego kazania:

"Mówi Stare Objawienie, że kiedy ludzie zebrali się na określonym miejscu i postanowili wybudować znak swojej wielkości i mocy, znak swojej chwały i zbudowali wieżę Babel - jak mówi Pismo Boże - wtedy stracili możność wzajem­nego porozumienia się i rozeszli się na wszystkie strony. Chyba bowiem tak zawsze bywa, kiedy człowiek decyduje się budować pomnik swojej własnej wielkości, że od razu ktoś podejrzewa: »Aha, to jest przeciwko mnie« albo przynajmniej...

4068

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]