Reklama

Krzewienie jedności

Krzewienie jedności

17.11.2009
Czyta się kilka minut
Benedykt XVI postawił kropkę nad "i" w sprawie zbiorowego przyjęcia do Kościoła katolickiego konserwatywnych anglikanów.
C

Chodzi o blisko pół miliona osób, którzy chcą przejść na katolicyzm, ponieważ odrzucają dokonującą się w światowej Wspólnocie Anglikańskiej (79 mln wiernych) liberalizację: wyświęcanie na księży aktywnych gejów i lesbijek oraz udzielanie ślubu parom homoseksualnym. Papież w konstytucji "Anglicanorum coetibus" (wydanej 9 listopada) ustanowił dla konwertytów nową strukturę kościelną: ordynariaty personalne - na wzór diecezji, ale bez geograficznych granic. Można w nich sprawować Eucharystię i inne sakramenty "według ksiąg liturgicznych właściwych tradycji anglikańskiej, zatwierdzonych przez Stolicę Apostolską". Doktrynalną bazę dla nawróconych stanowi Katechizm Kościoła Katolickiego.

Ponieważ Kościół nie uznaje święceń anglikańskich, księża i biskupi po konwersji na katolicyzm będą świeckimi, ale z możliwością dopuszczenia do kapłaństwa. W ordynariatach normą...

3839

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]