Reklama

Krytyk jako konferansjer

Krytyk jako konferansjer

11.12.2005
Czyta się kilka minut
Zabieram głos, ponieważ artykuł Anny Nasiłowskiej zmusił mnie - co uważam za osobistą korzyść - do zadania sobie samej kilku pytań. Być może zainteresują one również czytelnika.
-

---ramka 401223|prawo|1---1. Dlaczego czytam tak mało literatury współczesnej albo też czytam ją ze znudzeniem i niecierpliwością? W znacznym stopniu wynika to z nawyków lekturowych i ci, co krytykują młodych pisarzy, obnażają również - nieświadomie - różne swoje nawyki. Ale z nawykami można walczyć, tak samo jak ze złymi przyzwyczajeniami. Rzecz w tym, że literatura współczesna mnie nudzi. Bo ona jest nudna przede wszystkim w swoim idiomie.

Podstawą tego idiomu jest totalna destrukcja narracji. Ale czy na pewno inaczej opowiadać się nie da niż w języku rzeczywistości, od której pisarz chce się wyzwolić przez takie przewrotne samooczyszczenie? Potwierdzenie tożsamości poprzez język - to też literatura zna od dawna.

“Ekstatyczne patenty na przeciążenia... Czyli »zwał«" - deklaruje autor “Zwału" Sławomir Shuty. “Kultowa książka...

7058

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]