Reklama

Ładowanie...

Krytyk jako konferansjer

11.12.2005
Czyta się kilka minut
Zabieram głos, ponieważ artykuł Anny Nasiłowskiej zmusił mnie - co uważam za osobistą korzyść - do zadania sobie samej kilku pytań. Być może zainteresują one również czytelnika.
-

---ramka 401223|prawo|1---1. Dlaczego czytam tak mało literatury współczesnej albo też czytam ją ze znudzeniem i niecierpliwością? W znacznym stopniu wynika to z nawyków lekturowych i ci, co krytykują młodych pisarzy, obnażają również - nieświadomie - różne swoje nawyki. Ale z nawykami można walczyć, tak samo jak ze złymi przyzwyczajeniami. Rzecz w tym, że literatura współczesna mnie nudzi. Bo ona jest nudna przede wszystkim w swoim idiomie.

Podstawą tego idiomu jest totalna destrukcja narracji. Ale czy na pewno inaczej opowiadać się nie da niż w języku rzeczywistości, od której pisarz chce się wyzwolić przez takie przewrotne samooczyszczenie? Potwierdzenie tożsamości poprzez język - to też literatura zna od dawna.

“Ekstatyczne patenty na przeciążenia... Czyli »zwał«" - deklaruje autor “Zwału" Sławomir Shuty. “Kultowa książka...

7058

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]