Reklama

Umarła klasa

Umarła klasa

13.03.2007
Czyta się kilka minut
Pisanie o tych, co odeszli, oznacza również pisanie o sobie. Jest to jeden z warunków zaistnienia nekrologicznego tekstu. Postaram się jednak pamiętać o granicy, oddzielającej mnie od osoby, którą pragnę pożegnać.
Tadeusz Kwiatkowski
T

Tadeusz Kwiatkowski to jeden z ostatnich z generacji 1920. Od paru lat nie uczestniczył już w życiu kulturalnym, jego obecność w nim ulegała stopniowemu wymazywaniu, jego osoba zacierała się w pamięci. Jego czasy ocenia się źle i mało się o nich pisze w innej niż rozrachunkowa poetyce.

Zadebiutował w roku 1937, jako bardzo młody i obiecujący talent (nie miał jeszcze 20 lat...). W tamtych latach poznał Karola Wojtyłę i ta młodzieńcza więź miała przetrwać do końca. Żoną Tadeusza została później aktorka Halina Królikiewiczówna, koleżanka szkolna przyszłego papieża, gwiazda, wraz z Danutą Michałowską, Teatru Rapsodycznego.

Wojna i koniec Dwudziestolecia oznaczały dla tej generacji przeżycie tak traumatyczne, że wciąż trzeba je opisywać. Tadeusz Kwiatkowski zaczyna działać w podziemiu, razem z Kazimierzem Wyką redaguje konspiracyjny "Miesięcznik...

4322

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]