Reklama

Ładowanie...

Oczko w głowie, wodne

28.08.2017
Czyta się kilka minut
Przekształcamy się w społeczeństwo bez potrzeby czytania. Szkoła średnia odgrywa tu kluczową rolę. Wzmacnia nawyki lekturowe albo je eliminuje. No właśnie!
ALAMY STOCK / BEW
A

A gdyby tak ogłoszoną niedawno przez Ministerstwo Edukacji Narodowej propozycję nowej listy lektur potraktować jak kartę dań, które agenda rządowa zaleca uczniom uczęszczającym do liceów i techników? Nawet pobieżny rzut oka na to nowe zestawienie pozwala ocenić kulinarne zdolności aktualnego szefa szkolnej kuchni. Schorzenia, na które będzie zapadać w przyszłości młodzież na takiej diecie – również.

W „Kongresie futurologicznym” Stanisław Lem zaprezentował koncept „sięgarni”, które tym różnią się od klasycznych „księgarni”, że książki dostępne są w nich w postaci łatwych do przyswojenia pigułek, napojów, potrawek, a nawet lizaków dla dzieci. Nie czytamy ich, lecz je zjadamy, gdyż zrobione są z dosładzanej substancji informacyjnej. Gdy się przesadzi z nadmiernym spożyciem, można dostać niestrawności. Menu ministerstwa grozi dla odmiany literackim niedożywieniem i kulturową...

12807

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]