Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Krótki kurs geniuszu według profesora Ellisa

Krótki kurs geniuszu według profesora Ellisa

20.05.2015
Czyta się kilka minut
Światowej sławy kosmolog zostawił wczoraj w Krakowie przepis, który warto wziąć sobie do serca nawet jeśli się przypadkiem geniuszem nie jest.
Prof. George Ellis
Prof. George Ellis, wykład w ramach Festiwalu Kopernika, Kraków, 19 maja 2015 r. / fot. Kamila Zarembska / TP
P

Pilna obserwacja. Kompetencja. Dbałość o szczegóły. Szukanie regularności w tym, co różnorodne.  Kwestionowanie tego, co wszyscy uważają za oczywiste. I wyobraźnia. Takie cechy powtarzał najczęściej prof. George Ellis podczas swojego wtorkowego wykładu w Krakowie, w ramach Festiwalu Kopernika 2015. Ów światowej sławy fizyk, kosmolog i filozof, współpracownik Stephena Hawkinga, nie opowiadał tym razem o matematycznej strukturze czasoprzestrzeni, przyczynowości we Wszechświecie ani nawet o czarnych dziurach. Dał wykład o geniuszu – który to temat jest osią tegorocznego Festiwalu.


Copernicus Festival w Krakowie!

Hasłem przewodnim drugiej edycji jest "Geniusz".


Przedstawił swoją listę 27 geniuszy matematyki, fizyki i astronomii, chemii, biologii i technologii, przy każdym zadając pytanie: dlaczego? Co czyniło tę osobę geniuszem? Mówił o Mikołaju Koperniku, Albercie Einsteinie, twórcy teorii wielkiego wybuchu Georgesie Lemaître i Stevie Jobsie – ludziach, którzy potrafili popatrzeć na problem odwrotnie niż wszyscy i zakwestionować pozorne oczywistości (albo nawet, w przypadku Einsteina – rzeczy niekwestionowalne, jak czas). O Galileuszu i Marii Skłodowskiej-Curie – tytanach obserwacji. O Newtonie, Mendelejewie, Darwinie, Jamesie Maxwellu, który dostrzegł, że elektryczność, magnetyzm i światło to różne oblicza tego samego fenomenu, czy Linusie Paulingu, który osiągnięcia fizyki kwantowej zaaplikował chemii – wszyscy oni potrafili dostrzec porządek, regularności i wzorce w zjawiskach ogromnie złożonych. W przypadku każdej z tych postaci – a dodajmy tu jeszcze choćby Carla Friedricha Gaussa, Rogera Penrose’a czy Alana Turinga – jak mantra wracało słowo „wyobraźnia”.Jak brzmiałby przepis na geniusza według prof. Ellisa? Myśl inaczej niż wszyscy. Korzystaj z osiągnięć innych, ale niech cię one nie ograniczają. Rozwijaj swoje kompetencje, bo wizja to za mało: trzeba jeszcze umieć ją przekuć na rzeczywistość. Zgłębiaj, jak coś działa i poważnie traktuj twarde dane. I wreszcie: używaj wyobraźni. „Newton mówił, że widział lepiej, bo stał na ramionach gigantów – puentował prof. Ellis. – Na ramionach gigantów stoimy wszyscy, ale trzeba jeszcze wiedzieć, w którą stronę patrzeć”.

Jasne, geniuszem zwykle trzeba się urodzić – ale, jak pocieszał ks. prof. Michał Heller, kosmolog i filozof i dyrektor programowy Festiwalu Kopernika – żeby mógł działać jeden geniusz, musi na niego pracować tysiące nie-geniuszy.

Bo przecież recepta prof. Ellisa brzmi całkiem pożytecznie, nawet jeśli się przypadkiem geniuszem nie jest, nieprawdaż? W końcu oni wszyscy na czyichś ramionach muszą stać.

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”, dziennikarz, kierownik wydania internetowego „Tygodnika”, twórca i wieloletni kierownik działu „Nauka”, zajmuje się też tematyką...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]