Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
kosmologia
Artykuły na ten temat
Na tropie ciemnej materii
Wojciech Brzeziński
Pozostaje jedną z największych zagadek fizyki. Wciąż nie wiemy, z czego miałaby się składać ani czy w ogóle istnieje. Właśnie zaczynamy nową serię…
Krzysztof A. Meissner: W co wierzy fizyk
Krzysztof A. Meissner
,
Łukasz Kwiatek
Świat materialny podlega prawom, które są niezmienne, doskonałe i uniwersalne. Nauka nie może i nigdy nie będzie mogła tego faktu wytłumaczyć - mówi nam…
Problemy z ekspansją
Sebastian Szybka
Nowe obserwacje nie pasują do tego, co wiemy o kosmosie. Astronomiczna pomyłka czy zapowiedź naukowej rewolucji?
Wyjaśnić wszystko
Łukasz Lamża
Pytanie Leibniza – dlaczego istnieje raczej coś niż nic? – zawsze fascynowało Michała Hellera. Czy da się to głębokie pytanie metafizyczne zamienić w kolejny…
Wszechświat i jego człowiek
Tomasz Miller
Czy to, że istniejemy, mówi nam coś na temat praw przyrody? Fizycy od pół wieku toczą mniej lub bardziej poważne spory o tzw. zasadę antropiczną.
Noble 2019: Wielki Wybuch i planety
Sebastian Szybka
Nagrodę Nobla z fizyki przyznano w tym roku za „wkład w nasze zrozumienie ewolucji Wszechświata i miejsca Ziemi w kosmosie”.
Zobaczyć czarną dziurę
Sebastian Szybka
Einstein nie wierzył w ich istnienie. Teraz astronomowie pokazali jedną z nich na fotografii. 10 kwietnia 2019 r. zobaczyliśmy kraniec Wszechświata i naszej…
Duch ameby
Łukasz Lamża
Sympatia do stworzeń z granitu i pary wodnej to dla nas zbyt wygórowane żądanie. Możemy sobie jednak śmiało pozwolić na próbny akt solidarności z amebą.
Sto lat kosmologii
Tomasz Płazak
W 1917 r. Albert Einstein uzyskał pierwszy matematyczny, ilościowy, a więc kontrolowany pomiarami, i pozbawiony wewnętrznych sprzeczności opis wszechświata.…
Mroczny pasterz planetek
Wojciech Brzeziński
Czy Układ Słoneczny, po degradacji Plutona, znów będzie miał dziewięć planet? Rzekomą Planetę X odkrywano już wiele razy. Ale astronomowie twierdzą: „tym razem…
Dzieci gwiazd, potomstwo Boga
Artur Sporniak
Jak pogodzić wiarę z nauką?
Najlepsze zdjęcia Plutona
Marcin Bójko
Opublikowała je NASA, a nadesłała sonda New Horizons, która w lipcu przeleciała w odległości zaledwie 12,5 tys. km od tej najsłynniejszej planety karłowatej.
Układ nagrody na kursie
Artur Sporniak
Co zrobić, by mądry, lecz nie emocjonujący wykład po kilkunastu minutach nie zaczął nas nudzić? Krakowskie Centrum Kopernika znalazło na to sposób.
Słuchacz gwiazd
Seth Shostak
,
Wojciech Brzeziński
Seth Shostak, radioastronom z SETI: Zakładam się o kubek kawy, że znajdziemy inteligentne życie w ciągu 20 lat.
Podróż w czasie: instrukcja obsługi
Łukasz Lamża
W trzech częściach „Powrotu do przyszłości” Marty McFly przemieszczał się w czasie siedmiokrotnie: cztery razy w przeszłość i trzy w przyszłość. Czy to możliwe…
Cud zrozumienia
MK
Kosmolog ks. prof. Michał Heller na zakończenie Festiwalu Kopernika mówił o tym, jak nauka uszlachetnia. Słuchaczy zostawił z zaskakującym przesłaniem płynącym…
Krótki kurs geniuszu według profesora Ellisa
Michał Kuźmiński
Światowej sławy kosmolog zostawił wczoraj w Krakowie przepis, który warto wziąć sobie do serca nawet jeśli się przypadkiem geniuszem nie jest.
Copernicus: geniusz w Krakowie
MK
To będzie święto nauki, okazja do spotkań ze światowej sławy badaczami i myślicielami. Zobacz szczegółowy program Festiwalu Kopernika.
Poezja Wszechświata
Ks. Michał Heller
Genialność nie polega na tym, że się ma jakieś nadzwyczajne natchnienia (lub ambicje?) w stosunku do Wszechświata, lecz na tym, że to Wszechświat wybiera sobie…
Racjonalność i Sens
Ks. Michał Heller
Wszechświat przestał być Czarną Magią. Nadal czujemy przed nim respekt, kruchość naszego istnienia daje się nam we znaki, ale Kosmos przekonał nas, że jego…
Rozjaśnić ciemną materię
Łukasz Lamża
Do zrobienia w 2015 r.: usidlić nieuchwytną cząstkę. Takich cząstek jest w masie Wszechświata więcej niż wszystkich tych, które znamy. Pościg za niewidzialnym…
Nie za bardzo inteligentny Inteligentny Projekt
Ks. Michał Heller
Zwolennicy creation science bardzo często przeciwstawiają Bogu „czysty przypadek”. Wszechświat został stworzony przez Boga, czy powstał na mocy czystego…