Reklama

Kronika pewnego upadku

Kronika pewnego upadku

04.08.2015
Czyta się kilka minut
Początek zapowiada orientalną baśń, zabawę gatunkiem popularnym w Europie od czasów oświecenia. Rychło jednak baśń zmienia się w coraz bardziej realistyczny i coraz bardziej gorzki melodramat.
I

I choć w finale orientalna rama powieści zostaje domknięta, kończymy lekturę w nastroju niezbyt wesołym.
O biografii i dziele Josepha Rotha, austriackiego pisarza urodzonego w 1894 r. w Brodach, zmarłego w 1939 r. na wygnaniu w Paryżu, trzy miesiące przed wybuchem II wojny światowej, pisała niedawno na tych łamach Agnieszka Sabor („TP” nr 20/2015) – odsyłam do jej eseju. „Historię tysiąca i drugiej nocy” napisał Roth już po „Marszu Radetzky’ego” – wspaniałym, epickim pożegnaniu monarchii austro-węgierskiej, która dla galicyjskiego Żyda pozostała do końca życia jedyną prawdziwą ojczyzną, im dłużej nieistniejącą, tym bardziej idealizowaną.
Państwo Habsburgów jest też scenerią „Historii...”, wyjąwszy wspomniany początek, który rozgrywa się na dworze szacha Persji w Teheranie. Możemy nawet dokładnie określić czas akcji, w pewnej chwili bowiem ktoś wspomina o zbliżającej się...

2734

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]