Reklama

Krew, pot i łzy na garach

Krew, pot i łzy na garach

27.12.2014
Czyta się kilka minut
Kręcąc film o dochodzeniu do mistrzostwa w muzyce, 29-letni Damien Chazelle doszedł do mistrzostwa w reżyserii.
Milles Teller i J.K. Simmons w filmie „Whiplash” Fot. Daniel McFadden / MATERIAŁY PRASOWE
R

Rzadko się zdarza, by po zwykłym seansie, z publicznością niefestiwalową i niepremierową, na widowni rozlegały się żywiołowe oklaski. Tak właśnie działa „Whiplash”, zarażający energią film o trudnej miłości do jazzu. Być może już chwilę potem zblazowany widz, wstydząc się swoich spontanicznych reakcji, wypunktuje wszystkie chwyty i schematy, z których skorzystał 29-letni reżyser Damien Chazelle, by tak skutecznie wyrwać nas z foteli. Daremne to jednak wysiłki. Film o początkującym perkusiście, który próbuje stać się prawdziwym muzykiem, czerpie bowiem garściami z samej muzyki, rozmyślnie wykorzystuje jej metrum i emocjonalną gęstość. Jednym słowem: w tym filmie jest moc.
Krew, pot i łzy – ta banalna zbitka, używana chętnie przy opisie filmów sportowych, w przypadku „Whiplasha” też nie jest metaforą. Na drogę, jaką musi przejść 19-letni Andrew (Milles Teller), by chociaż trochę...

4984

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]