Reklama

Kraków w wielu odsłonach

Kraków w wielu odsłonach

17.03.2014
Czyta się kilka minut
Paweł Dunin-Wąsowicz: FANTASTYCZNY KRAKÓW –
p

podczas lektury rósł we mnie podziw dla autora. Najpierw za skrupulatność w gromadzeniu materiału i wytrwałość w pochłanianiu setek stron niekoniecznie najlepszej prozy. Potem za sposób, w jaki ten wysiłek spożytkował.

Krakowskie legendy przetworzone w nowej fantastyce, wizje przyszłości odległej i bliskiej, historie alternatywne z odniesieniem do Krakowa, mitologia Wawelu i próby budowania mitologii Nowej Huty, horror w krakowsko-kazimierskiej scenerii – oto główne klucze tematyczne porządkujące tę książkę. „Pisząc trzy lata temu wstęp do »Warszawy fantastycznej«, oceniałem potencjalną liczbę źródeł do ewentualnego artykułu o fantastycznym Krakowie na dwadzieścia parę... okazało się, że jest ich przynajmniej cztery razy więcej – przyznaje Dunin-Wąsowicz. – Podobnie jak w przypadku książki o Warszawie, wzorowałem się formalnie na szkicach Henryka Markiewicza z...

4296

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]