Reklama

Jestem samolotem rozpoznawczym

Jestem samolotem rozpoznawczym

08.04.2017
Czyta się kilka minut
Paweł Dunin-Wąsowicz, pisarz, krytyk i wydawca: Pozazdrościłem sławy innym i teraz chcę kilka swoich książek napisać.
Paweł Dunin-Wąsowicz z przyjacielem w ilustrowanej opowieści zamieszczonej w „Fantastycznym atlasie Polski” (wyd. NCK, 2015) Fot. Maciej Sieńczyk / Dzięki uprzejmości Narodowego Centrum Kultury
A

ARKADIUSZ GRUSZCZYŃSKI: Dwadzieścia lat temu wydałeś pierwszą część „Widmowej biblioteki”. Jan Gondowicz zwrócił wtedy uwagę, że brakuje w niej kilku kluczowych tytułów.

PAWEŁ DUNIN-WĄSOWICZ: „Widmowa biblioteka” i wydana teraz „Polska Biblioteka Widmowa” to nie dwie części tej samej książki, ale różne dzieła. A Gondowicz wymienił nawet kilkadziesiąt tytułów. Również prof. Henryk Markiewicz przysłał mi list z jednym, zasadniczym tytułem, o którym zapomniałem.

Chodziło o „Pana Tadeusza”?

Tak, i o książkę „Hrabia, czyli tajemnice Zamku Birbante-rokka”.

Katalogujesz coś, czego nie ma. Po co?

Bo lubię. Bardziej mnie to interesuje niż światy niezmyślone. I lubię zbierać nietypowe rzeczy. Niektórzy latami gromadzą znaczki, monety albo płyty. Moje zbiory mają zasadniczą cechę – mają służyć...

21686

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]