Reklama

Wydanie specjalne TP "Smak wolności"

Kosztowny „Detal”

Kosztowny „Detal”

15.12.2014
Czyta się kilka minut
W ubiegłym tygodniu obraz Romana Opałki „Detal 2890944-2910059” został sprzedany na aukcji Desy Unicum za 2 015 500 zł.
T

To rekord cenowy. Nigdy jeszcze na aukcji w Polsce nie zapłacono tak wiele za dzieło sztuki współczesnej. Ten wynik pokazuje, jak zmienia się rynek sztuki oraz upodobania kolekcjonerów i publiczności.
Opałka swoje „Obrazy liczone” zaczął tworzyć w 1965 r. Wtedy to namalował na czarnym, prostokątnym płótnie jedynkę, a po niej kolejne cyfry, aż cała powierzchnia została szczelnie pokryta rzędami liczb. Po tym obrazie powstawały kolejne, aż do śmierci artysty w 2011 r. Z czasem tło stawało się coraz jaśniejsze, a liczby zaczęły się z nim zlewać. Dodatkowo od 1968 r. artysta na głos wymawiał malowaną liczbę, a po zakończeniu kolejnego obrazu fotografował się. Obrazy, zdjęcia i nagrania magnetofonowe „wyliczanek” Opałki składają się w niezwykły w dziejach sztuki zapis przemijania czasu.
Wysoka cena zapłacona za obraz Opałki nie powinna jednak zaskakiwać. W 2010 r. za jego...

2635

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]