Reklama

Ładowanie...

Coś na ścianę. Ile warty jest polski rynek sztuki

08.01.2023
Czyta się kilka minut
W rankingach najdroższych dzieł sztuki znajdziemy odpowiedź na naszą tęsknotę, dumę i dylematy tożsamości. Królują tu Malczewscy, Matejkowie i Siemiradzcy, w towarzystwie orszaku konnego w stepowym pejzażu. Ale nie tylko.
Obraz „Rzeczywistość” Jacka Malczewskiego w domu aukcyjnym DESA Unicum. Warszawa, 29 listopada 2022 r. / WOJCIECH OLKUŚNIK / EAST NEWS
P

Polski rynek sztuki miewał już swoje spektakularne momenty, jednak zdecydowanie najważniejszym wydarzeniem okrzyknięto warunkową sprzedaż obrazu Jacka Malczewskiego za 20,4 mln złotych. To najdrożej wylicytowane dzieło sztuki w Polsce.

Rzeczywistość

Dzieło Malczewskiego zostało sprzedane warunkowo – jego nowy właściciel lub właścicielka uzyska prawa do jego posiadania dopiero po rozstrzygnięciu, czy obraz trafił na aukcję w pełni legalnie. Proste: wywożenie za granicę obiektów uważanych za dziedzictwo narodowe jest nielegalne. Obraz Malczewskiego mógł zostać przetransportowany do Niemiec w latach 50. To dlatego 8 grudnia 2022 r. na aukcji „Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie” w DESA Unicum pojawili się nie tylko pasjonaci sztuki i kolekcjonerzy. Obecna była także prokuratura i pracownicy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Można było...

15452

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]