Reklama

Kosmiczne podboje

Kosmiczne podboje

16.11.2014
Czyta się kilka minut
Kometa 67P/ Czuriumow-Gierasimienko to najnowsze terytorium podbite przez ludzkość. Do tej pory wylądowaliśmy dopiero na siedmiu obiektach pozaziemskich. Oto pozostałe:
Kometa 67P/Czuriumow-Gierasimienko z bliska Fot. ESA / ROSETTA / NAVCAM; DIMENSIONS: ESA / ROSETTA / MPS FOR OSIRIS TEAM / UPD / LAM / IAA i in.
1

1. KSIĘŻYC: Wielokrotnie odwiedzany podczas kosmicznego wyścigu lat 60. XX w. To tu ludzkość uczyła się lądować na innych światach. Pierwsze zdjęcia z księżycowej powierzchni wysłała w 1966 r. sonda Łuna 9. 19 udanych lądowań, w tym 6 załogowych.

2. WENUS: Ekstremalne wyzwanie. Pierwsze trzy sondy, które weszły w atmosferę tej planety, zostały zmiażdżone przez ciśnienie atmosferyczne, zanim zdołały się przebić do powierzchni. Między 1970 a 1985 r. wylądowało tam 10 sond radzieckich i jedna amerykańska. Żadna nie nadawała dłużej niż 2 godziny.

3. MARS: Radziecki lądownik wylądował na Marsie w 1971 r., ale problemy techniczne trzech kolejnych sond z ZSRR sprawiły, że dopiero pięć lat później pierwsza amerykańska misja – Viking 1 – wysłała zdjęcia marsjańskiej pustyni. To planeta pechowa dla kosmicznych pojazdów: na 12...

2278

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]