Kosmiczne podboje

Kometa 67P/ Czuriumow-Gierasimienko to najnowsze terytorium podbite przez ludzkość. Do tej pory wylądowaliśmy dopiero na siedmiu obiektach pozaziemskich. Oto pozostałe:

16.11.2014

Czyta się kilka minut

Kometa 67P/Czuriumow-Gierasimienko z bliska / Fot. ESA / ROSETTA / NAVCAM; DIMENSIONS: ESA / ROSETTA / MPS FOR OSIRIS TEAM / UPD / LAM / IAA i in.
Kometa 67P/Czuriumow-Gierasimienko z bliska / Fot. ESA / ROSETTA / NAVCAM; DIMENSIONS: ESA / ROSETTA / MPS FOR OSIRIS TEAM / UPD / LAM / IAA i in.

1. KSIĘŻYC: Wielokrotnie odwiedzany podczas kosmicznego wyścigu lat 60. XX w. To tu ludzkość uczyła się lądować na innych światach. Pierwsze zdjęcia z księżycowej powierzchni wysłała w 1966 r. sonda Łuna 9. 19 udanych lądowań, w tym 6 załogowych.

2. WENUS: Ekstremalne wyzwanie. Pierwsze trzy sondy, które weszły w atmosferę tej planety, zostały zmiażdżone przez ciśnienie atmosferyczne, zanim zdołały się przebić do powierzchni. Między 1970 a 1985 r. wylądowało tam 10 sond radzieckich i jedna amerykańska. Żadna nie nadawała dłużej niż 2 godziny.

3. MARS: Radziecki lądownik wylądował na Marsie w 1971 r., ale problemy techniczne trzech kolejnych sond z ZSRR sprawiły, że dopiero pięć lat później pierwsza amerykańska misja – Viking 1 – wysłała zdjęcia marsjańskiej pustyni. To planeta pechowa dla kosmicznych pojazdów: na 12 lądowań tylko 7 zakończyło się powodzeniem.

4. ASTEROIDA EROS: Jedną z największych asteroid bliskich Ziemi odwiedziła w 2000 r. sonda NEAR – Shoemaker. Miała być orbiterem, ale po zakończeniu jej zasadniczej misji naukowcy postanowili wykorzystać jej silniki do celu, do którego nie były zaprojektowane, i miękko posadzili satelitę na skalistej powierzchni. Pierwsze lądowanie na asteroidzie odbyło się więc nieco przez przypadek.

5. ASTEROIDA ITOKAWA: W 2005 r. japońska sonda dotknęła asteroidy i pobrała z niej próbki. To nie miało być lądowanie – sonda miała się zbliżyć do powierzchni na kilka centymetrów i wysunąć specjalny pobierak. Ze względu na problemy techniczne ten dotyk trwał ponad pół godziny, więc można go uznać za dość dziwny rodzaj lądowania. Za to lądownik przenoszony przez sondę został omyłkowo wyrzucony, kiedy pojazd oddalał się od asteroidy, zamiast do niej zbliżać – i po prostu odleciał, nie wykonując zadania.

6. TYTAN: Najodleglejszy obiekt, na którym wylądowaliśmy. Tajemniczy księżyc Saturna, spowity mgłą i pokryty oceanami związków organicznych, wciąż jest jednym z najbardziej obiecujących w Układzie Słonecznym kandydatów do poszukiwania życia pozaziemskiego. W 2005 r. europejska sonda Huygens przebiła się przez gęste chmury i wylądowała na gładkiej plaży nad morzem metanu.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 47/2014