Reklama

Kosmiczne podboje

16.11.2014
Czyta się kilka minut
Kometa 67P/ Czuriumow-Gierasimienko to najnowsze terytorium podbite przez ludzkość. Do tej pory wylądowaliśmy dopiero na siedmiu obiektach pozaziemskich. Oto pozostałe:
Kometa 67P/Czuriumow-Gierasimienko z bliska Fot. ESA / ROSETTA / NAVCAM; DIMENSIONS: ESA / ROSETTA / MPS FOR OSIRIS TEAM / UPD / LAM / IAA i in.
1

1. KSIĘŻYC: Wielokrotnie odwiedzany podczas kosmicznego wyścigu lat 60. XX w. To tu ludzkość uczyła się lądować na innych światach. Pierwsze zdjęcia z księżycowej powierzchni wysłała w 1966 r. sonda Łuna 9. 19 udanych lądowań, w tym 6 załogowych.

2. WENUS: Ekstremalne wyzwanie. Pierwsze trzy sondy, które weszły w atmosferę tej planety, zostały zmiażdżone przez ciśnienie atmosferyczne, zanim zdołały się przebić do powierzchni. Między 1970 a 1985 r. wylądowało tam 10 sond radzieckich i jedna amerykańska. Żadna nie nadawała dłużej niż 2 godziny.

3. MARS: Radziecki lądownik wylądował na Marsie w 1971 r., ale problemy techniczne trzech kolejnych sond z ZSRR sprawiły, że dopiero pięć lat później pierwsza amerykańska misja – Viking 1 – wysłała zdjęcia marsjańskiej pustyni. To planeta pechowa dla kosmicznych pojazdów: na 12...

2278

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]