Reklama

Wyjątkowa misja na Czerwoną Planetę

Wyjątkowa misja na Czerwoną Planetę

03.08.2020
Czyta się kilka minut
NASA / JPL-CALTECH
K

Kawałek Marsa wraca do domu. To bazaltowy kamyk wyrzucony stamtąd 700 tys. lat temu przez kosmiczne zderzenie i odnaleziony na pustyni w Omanie. Łazik Perseverance, który poleciał właśnie na Czerwoną Planetę, użyje go do kalibracji przyrządu badającego jej chemię. Niezwykłych elementów misji jest więcej: w czerwone niebo wzbije się pierwszy pozaziemski dron, łazik przetestuje urządzenia do wytwarzania na Marsie tlenu, a pierwsze marsjańskie mikrofony prześlą nam dźwięki obcego świata. Perseverance wyląduje na Marsie 18 lutego 2021 r. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]