Reklama

Ładowanie...

Teleskop wystrzelony w kosmos

Teleskop wystrzelony w kosmos

31.01.2022
Czyta się kilka minut
„Witaj w domu, Webb!” – napisał administrator NASA Bill Nelson: warta 10 mld dol. misja kosmicznego teleskopu rozpoczęła się śpiewająco.
ADRIANA MANRIQUE GUTIERREZ / NASA
T

Teraz trzeba odpalić instrumenty i ustawić 18 pozłacanych luster z berylu z precyzją sięgającą średnicy cząsteczki koronawirusa. Do kalibracji posłuży gwiazda HD84406 w Wielkim Wozie, na którą teleskop skieruje się w najbliższych dniach. Prawdziwe badania zaczną się po 4 miesiącach testów. Stukrotnie czulszy od Hubble’a teleskop może pokazać pierwsze galaktyki powstałe po Wielkim Wybuchu albo zrobić portretowe zdjęcia planet dziesiątki lat świetlnych stąd. Dzięki precyzji, z jaką wystrzelono teleskop, paliwa w zbiornikach Webba wystarczy nie na 8, a na ponad 20 lat obserwacji. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]