Zapytaliśmy sztuczną inteligencję:kto będzie autorem artykułu napisanego przez AI?

25.11.2019

Czyta się kilka minut

Zespół OpenAI z rodzinami, lipiec 2019 r. / OPENAI / OPENAI.COM
Zespół OpenAI z rodzinami, lipiec 2019 r. / OPENAI / OPENAI.COM

GENERATOR TEKSTU ­GPT-2 jest podobno tak dobry, że umie dopisać ciąg dalszy i będzie on nie do odróżnienia od napisanego przez człowieka. Tak przynajmniej twierdzili jego twórcy z organizacji OpenAI, gdy na początku roku pokazali artykuły napisane przez GPT-2. Wówczas nie ujawnili pełnego kodu generatora, bojąc się, że zostanie wykorzystany do tworzenia na przykład fake newsów.

Z trzech mniejszych wersji modelu GPT-2 inżynier Adam D. King zbudował mniej zaawansowany generator. Po wrzuceniu do niego zdania „Kto będzie autorem artykułu, jeśli w pisaniu pomoże sztuczna inteligencja?” program po krótkiej chwili wyświetla:

Miżna módłu w zającej pomocą urodłości. Takęto w sprawdźl w życzenia sprawdowania przeciwkoj niezłegość, że wiele niego po ręczędzie. Jak został niejną, że nie jest działa, w przeciwko jak może do błędzie, aż będzie z nad za zawadzami kwotał.

Bełkot. Co jednak, jeśli to samo zdanie wpisać po angielsku, czyli w języku, w którym algorytm się szkolił? Tym razem program myśli chwilę dłużej. Oto odpowiedź przetłumaczona na polski:

Dlaczego powinniśmy zwracać uwagę na sztuczną inteligencję? Jak sztuczna inteligencja pomoże ludzkości jako takiej?

Możemy myśleć w dwóch kategoriach:

Rola sztucznej inteligencji będzie korzystna dla ludzkości. Rola sztucznej inteligencji pomoże ludzkości na wiele sposobów. Niektóre przykłady obejmują:

Poprawę systemu opieki zdrowotnej, na przykład roboty medyczne.

Poprawę systemu edukacji, na przykład roboty-nauczyciele dla uczniów.

Poprawę infrastruktury, na przykład zrobotyzowany transport na place budowy.

Poprawę naszego środowiska, na przykład dzięki automatycznemu usuwaniu odpadów i recyklingowi.

Poprawę środowiska, na przykład recykling wody, recykling energii.

Poprawa środowiska będzie korzystna, bo istoty ludzkie będą bardziej efektywne niż są dziś. W związku z tym, ludzie będą potrzebowali mniej zasobów. W związku z tym, ludzie będą zdrowsi, a ich życie będzie piękniejsze. Ludzie będą żyli dłużej. Na pierwsze dwa powody trudniej odpowiedzieć. Jednak trzeci powód.

 

Trzeciego powodu generator nie dopisał, ale pełen kod GPT-2 jest już publicznie dostępny. OpenAI udostępniła go 5 listopada. Organizacja ogłosiła, że decyduje się na to, bo nie dotarły do niej sygnały świadczące o tym, by udostępniane wcześniej mniejsze, okrojone wersje generatora wykorzystano w niewłaściwy sposób. ©

Czytaj także: Agata Kaźmierska, Wojciech Brzeziński: Cień sztucznej inteligencji

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru Nr 48/2019