Reklama

Kościół i teczki: kwestia zaufania

Kościół i teczki: kwestia zaufania

24.04.2005
Czyta się kilka minut
Episkopat Słowacji wyraził żal, że niektórzy księża przystali na współpracę z komunistyczną bezpieką. Jednak dla części Słowaków sama myśl, że eks-agenci nadal mogą pracować jako księża, jest nie do przyjęcia.
Abp Jan Sokol

“Kto nie pozna swej przeszłości, jest skazany na jej powtarzanie. Żadne niezgodne z prawem działanie państwa przeciw obywatelom nie może być chronione tajemnicą ani nie może zostać zapomniane" - ten fragment ustawy o ujawnieniu archiwów bezpieki komunistycznej Czechosłowacji (StB) znajduje się na stronie internetowej słowackiego Instytutu Pamięci Narodu (UPN; odpowiednik polskiego IPN). W dostępnych od kilku miesięcy w internecie archiwach bezpieki, oprócz nazwisk współpracowników, są nazwiska prześladowanych i tych, którymi StB się interesowała.

Najważniejszą część dokumentów, poświęconą regionowi bratysławskiemu, opublikowano w marcu. Poza kilkoma posłami na liście znaleźli się również agenci “Światopełk" i “Julo". Czyli katolicki arcybiskup Jan Sokol i biskup generalny Kościoła ewangelickiego Julius Filo.

O Sokolu mówiło się na Słowacji od...

8007

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]