Reklama

Kościół i pedofilia: przełomowy tydzień

Kościół i pedofilia: przełomowy tydzień

14.10.2013
Czyta się kilka minut
Kościół instytucjonalny w Polsce przeżył jeden z najważniejszych w ostatnim czasie i najbardziej burzliwych medialnie tygodni.
P

Po blisko dwu i pół roku prac redakcyjnych Episkopat przyjął 9 października przepisy regulujące sposób postępowania podczas zgłaszania przypadków pedofilii. Przepisy te obejmują ogólne wytyczne oraz trzy szczegółowe aneksy (poświęcone pomocy ofiarom, procedurom postępowania oraz zasadom formacji i profilaktyki). Oprócz tego biskupi przyjęli dokument dotyczący prewencji, który stanowić ma m.in. podstawę działań wyznaczonego już w czerwcu tego roku koordynatora ds. ochrony dzieci i młodzieży (którym został jezuita o. Adam Żak).
Niestety, przyjęcie tych ważnych dokumentów odbyło się w atmosferze medialnej burzy wywołanej wypowiedzią abp. Józefa Michalika, sugerującą, że to dzieci z rozbitych rodzin, szukając miłości, prowokują pedofili. Wrzenie nie ucichło, mimo że reakcja biskupów była bezprecedensowa: jeszcze w ten sam dzień na specjalnie zwołanej konferencji prasowej...

3250

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]