Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Długa droga oczyszczenia

Długa droga oczyszczenia

24.12.2018
Czyta się kilka minut
Sprawdziliśmy, jak Kościół w Polsce radzi sobie ze skandalem pedofilii. Oprócz jego skali problemem jest niedostateczna wrażliwość na los ofiar.
Protest pod pomnikiem ks. Henryka Jankowskiego, Gdańsk, 7 grudnia 2018 r. WOJCIECH STRÓŻYK / REPORTER
D

Dopadł mnie z 10, może nawet 20 razy” – mówiła Barbara Borowiecka, która opowiedziała reporterce „Dużego Formatu” o molestowaniu przez ks. Henryka Jankowskiego (miała wtedy 12 lat). Wspominała też ciężarną sąsiadkę, 16-letnią Ewę, która popełniła samobójstwo. Ponoć zostawiła list: „Nie będę miała dziecka Jankowskiego. Może teraz uwierzycie, że zostałam zgwałcona”.

Historia ucznia siódmej klasy, który ucieka z domu, spotyka w parku Jankowskiego, ten zabiera go do domu, wykorzystuje seksualnie, a następnego dnia wypycha za drzwi z tysiącem złotych. Nastolatkowie nocujący u Jankowskiego, skąpo ubrani, całowani przez prałata w usta. Spotkania (m.in. z udziałem abp. Gocłowskiego), na których alkohol polewali 14-letni chłopcy. Umorzone śledztwo w sprawie „doprowadzenia do obcowania płciowego i poddania innej czynności seksualnej wobec małoletniego”. Wreszcie: milczenie i...

16164

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

a łatwo im to wszystko przychodzi, bo oni ostatni, co by ich można posądzać, iż wierzą w to, co głoszą

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]