Reklama

Ładowanie...

Kościelny koszyk i serce

04.11.2009
Czyta się kilka minut
Ktoś bardzo mi bliski opowiadał, jak w rodzinnej wiosce, w latach 40., ksiądz odmówił pogrzebu akuszerki, ponieważ rodzina nie złożyła stosownej ofiary. Proboszcz nie był pewien, czy owa niewiasta, oprócz przyjmowania porodów, nie zajmowała się przypadkiem praktykami spędzania płodu. Akuszerka, wiadomo, trefny fach. Mieszkańcy wioski przynieśli jednak trumnę pod zamknięte drzwi kościoła - leżała tam trzy dni.
Z

Znając narratorkę, nie sądzę, by ta makabryczna opowieść była zmyślona. Dlatego zawsze, gdy jestem pytany, ile "kosztuje" Msza św. albo ile "się należy" za pogrzeb lub ślub, czuję się nieswojo. O pieniądzach niezręcznie jest mówić w ogóle, a co dopiero o pieniądzach Kościoła. Jest dzień w trzyletnim cyklu czytań liturgicznych, w którym ewangelia domaga się komentarza o mamonie: historia ubogiej wdowy, która wrzuciła do skarbony świątynnej najwięcej ze wszystkich darczyńców, dwa pieniążki, czyli jeden grosz. Jak zauważył Jezus: "ze swego niedostatku wrzuciła wszystko, co miała, całe swe utrzymanie".

Wszystko w tej historii woła do mnie: ostrożnie! Nie czytaj tego dosłownie! To może być pułapka zastawiona przez Jezusa, by wywołać poczucie winy u tych, którzy, jak faryzeusze, objadają domy wdów, nic w zamian nie dając. Tu musi chodzić o coś innego.

...
2677

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]