Reklama

Korytarz strachu

Korytarz strachu

03.05.2021
Czyta się kilka minut
Po przegranej wojnie Armenia musiała zgodzić się, by przez jej teren biegły droga i kolej łączące azerską eksklawę Nachiczewan z Azerbejdżanem. Wielu Ormian widzi w tym zagrożenie.
Położone wśród gór miasteczko Meghri znajduje się tuż przy granicy z Iranem. Kwiecień 2021 r. / FOT. PAWEŁ PIENIĄŻEK
N

Na dworcu kolejowym czas odcisnął brutalne piętno. Trawa porasta trasę, gdzie kiedyś ciągnęły się tory. Kawałki szyn zostały jedynie pod pojedynczymi wagonami, najwyraźniej porzuconymi. Zdobiący kiedyś stację pomnik robotnicy ma oderwaną rękę, a po ormiańskim komuniście Stepanie Szuamianie zostały piedestał i tabliczka. Wkoło walają się wraki aut.

Sam budynek dworca ostał się w niezłym stanie. Nad wejściem napis po ormiańsku i rosyjsku informuje, co to za miejsce: „Meghri”. W pomieszczeniach dworca walają się śmieci, w jednym stoi otwarty sejf. Szyby powybijane. Jedno z okien zasłania dykta z napisem: „Nic nie zostało zapomniane! 9 maja”, ze wstęgą świętego Jerzego i gwiazdą, w którą wrysowano Kreml.

Ruch zamarł tu trzy dekady temu, gdy Związek Sowiecki wydawał z siebie ostatnie tchnienia. Teraz życie być może wróci. Być może.

Po dobroci lub siłą

O...

16538

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]